5 najważniejszych wymogów, jakie muszą spełniać toalety publiczne

W miejscach ogólnodostępnych powinny znaleźć się odpowiednio zaprojektowane WC publiczne. W czasach starożytnych toalety były zaopatrzone w kilkadziesiąt ustępów, z których korzystano wspólnie. Współczesne sanitariaty zapewniają większą prywatność, a ich wyposażenie jest zautomatyzowane po to, aby zagwarantować właściwą higienę. Sprawdź, jak powinno być zaprojektowane nowoczesne WC.

Udogodnienia i oznakowanie

Toalety miejskie powinny być przystosowane, aby mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne (szerokie drzwi, brak schodów). Bardzo ważne jest również właściwe oznakowanie. Co do zasady ma być dobrze widoczne dla ludzi o słabym wzroku. Często stosowanym rozwiązaniem są oznaczenia ledowe – eleganckie i nowoczesne, a przy tym łatwo dostrzegalne.

Estetyczna bryła

WC publiczne pełnią głównie funkcje praktyczne, choć nowoczesne budynki są także estetyczne i eleganckie. Na przykład elewacje w toaletach producenta Hamster Polska wykonane są z deski lub twardego kamienia, tj. granitu. To materiały, które pozostaną w dobrym stanie przez długie lata. Charakteryzuje je podwyższona trwałość na uszkodzenia mechaniczne oraz minimalistyczny wygląd.

Ważnym elementem zewnętrznym są także drzwi. Zazwyczaj są ze stali lub aluminium z automatycznym systemem otwierania. Ich zaletą jest estetyczna i nowoczesna stylistyka oraz wytrzymałość. Gładką powierzchnię łatwo utrzymać w czystości, a brak klamek to rozwiązanie higieniczne.

Energooszczędne oświetlenie

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w WC użyteczności publicznej, jest oświetlenie. Obecnie zaleca się stosowanie rozwiązań energooszczędnych. Jest ekologiczne i tańsze w eksploatacji. W nowoczesnych sanitariatach wykorzystuje się głównie LED-y, które sprawdzają się jako podświetlenie elementów zewnętrznych i jako główne źródło światła wewnątrz.

Należy także pamiętać o odpowiednim natężeniu. Zbyt ciemne pomieszczenia są mało wygodne dla użytkowników, a ponadto sprawiają wrażenie niezbyt czystych i zadbanych.

Odporne i łatwe w czyszczeniu podłogi, ściany i sufity

Sanitariaty miejskie są często eksploatowane, dlatego powinny być wykonane z odpornych materiałów. Ponadto osoby z nich korzystające nie zawsze pamiętają o podstawowych zasadach higieny. Biorąc pod uwagę te kwestie, WC publiczne muszą mieć:

  • podłogi z trwałych i antypoślizgowych materiałów – płytek ceramicznych lub kamienia,
  • gładkie ściany – wykonane z odpowiednich płytek lub okładzin, które łatwo wyczyścić,
  • odporne sufity – najlepiej podwieszane, zapewniające łatwy dostęp do przewodów i rur w razie wystąpienia awarii, co umożliwi szybką i niskokosztową naprawę.

Nowoczesne wyposażenie WC

Istotne jest także właściwe wyposażenie toalet miejskich w sprzęty, takie jak:

  • miski ustępowe,
  • umywalki,
  • kosze na śmieci,
  • podajniki papieru.

Przedsiębiorstwo Hamster Polska oferuje wyposażenie wykonane z odpornych materiałów (np. stali nierdzewnej), łatwych do utrzymania w czystości i w pełni zautomatyzowanych. Są to produkty utrzymane w nowoczesnej stylistyce komponującej się z bryłą budynku. Sprawdź je!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × jeden =