Arnika montana – na co pomaga i jak stosować?
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Arnika górska to roślina, która ma duże znaczenie w medycynie naturalnej, homeopatii czy kosmetologii. Powszechnie znana jest ze swoich rozmaitych dobroczynnych właściwości, które wynikają z jej bogatego składu. Kiedy warto sięgnąć po leki z arniką i na jakie dolegliwości będą one skuteczne?
Właściwości arniki górskiej
Arnika montana wyróżnia się składem obfitującym w substancje czynne, takie jak laktony seskwiterpenowe, flawonoidy, fitosterole, garbniki czy triterpeny. Wykazują one właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, łagodzące, przyspieszające gojenie oraz wenotoiczne, czyli wspomagające drenaż żylny. Najwięcej z nich znajduje się w wyciągu ze świeżej rośliny. To za ich sprawą arnika może być pomocna w zwalczaniu tak wielu dolegliwości.
Arnica montana – występowanie i zastosowanie
Naturalnym środowiskiem występowania arniki są łąki górskie. Ta wieloletnia roślina z rodziny astrowatych najliczniej rośnie w Ardenach, Alpach, Pirenejach czy Wozegach. Wyróżniają ją charakterystyczne kwiaty, o żółto-pomarańczowym kolorze i słodkim zapachu. Arnikę górską powszechnie stosuje się w leczeniu obrzęków powstających na skutek urazów, a także stanów zapalnych. Wykorzystuje się ją również do produkcji preparatów łagodzących bóle mięśni i stawów oraz bóle związane z chorobą zwyrodnieniową. Znajduje zastosowanie też w homeopatii, jako składnik żeli, kremów i tabletek homeopatycznych o działaniu łagodzącym, na stłuczenia, krwiaki i urazy. Ponadto uznaje się ją za silny przeciwutleniacz.
Żele, maści i tabletki z arniką
Arnika montana, znana też jako kupalnik górski lub pomornik, jako lek stosowany jest przede wszystkim zewnętrznie i podawany na skórę w postaci żelu lub kremu. Tego rodzaju preparaty nakłada się m.in. na stłuczenia czy siniaki powstałe w wyniku zabiegów medycyny estetycznej, ale i zwykłych urazów. Środki te mogą także łagodzić zakwasy i ból mięśni po ćwiczeniach fizycznych. Innym typem leków przygotowywanych na bazie arniki są tabletki. W kosmetologii zaś roślina ta może stanowić składnik płynów, kremów oraz maseczek.
Tabletki podjęzykowe z arniką górską – dawkowanie
By szybciej pozbyć się niechcianych siniaków i krwiaków, na stłuczenia można nakładać żele na bazie arniki. Innym sposobem jest natomiast zastosowanie terapii wewnętrznej, w której przyjmuje się leki doustne. Zażywanie tabletek homeopatycznych z kupalnikiem w składzie może przyspieszyć wchłanianie się stłuczeń i wybroczyn, ale też wspomóc nas w razie bólu mięśni po wysiłku fizycznym. Tabletki Arnica montana Boiron stosuje się podjęzykowo. Dorośli powinni w ten sposób przyjmować 2 tabletki 3 razy na dobę, z kolei dzieci, które ukończyły 18. miesiąc życia – 1 tabletkę 3 razy na dobę. W przypadku dzieci poniżej 4. roku życia lek można rozpuścić w niewielkiej ilości wody, aby uniknąć ryzyka zakrztuszenia. Warto wiedzieć, że tabletki Arnica montana Boiron wytwarzane są z całej, świeżej rośliny, co daje możliwość zachowania jak największej ilości składników czynnych.
___
Arnica montana Boiron Postać farmaceutyczna: tabletki podjęzykowe. Substancja czynna Arnica montana 9CH. Dawka substancji czynnej 9CH 2,5 mg w 1 tabletce. Wskazania do stosowania Homeopatyczny produkt leczniczy stosowany w leczeniu siniaków (stłuczeń), krwiaków (wybroczyn), kontuzji (urazów) i zmęczenia mięśni. Podmiot odpowiedzialny BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą 3/Arnicatabs/08.02.2024.