Balustrady drewniane czy ze stali nierdzewnej? Zalety i wady

Balustrady to drobny element architektoniczny, który ma jednak istotne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i estetyki. Dzięki nim można zabezpieczyć schody, tarasy czy antresole, a także nadać przestrzeniom niepowtarzalnego charakteru. Aby jednak właściwie pełniły swoje funkcje, muszą być wykonane z dobrych materiałów. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie zalety i wady mają balustrady wykonane z drewna i stali nierdzewnej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze balustrad?

Pierwszą kwestią decydującą o wyborze balustrad jest trwałość i wytrzymałość materiałów, z jakich zostały zrobione. Powinny charakteryzować się odpornością zarówno na działanie czynników zewnętrznych, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Do ich zalet będzie należała także długa żywotność, dzięki której przez wiele lat zachowają atrakcyjny wygląd. Coraz więcej osób ceni sobie także komfort użytkowania i utrzymania. Wszystko to sprawia, że dużą popularnością cieszą się balustrady ze stali nierdzewnej.

Czym się charakteryzują balustrady ze stali nierdzewnej?

Balustrady ze stali nierdzewnej to bardzo wytrzymały produkt, który nie jest podatny na korozję. W ich przypadku można się także zdecydować na balustrady malowane proszkowo, które z jednej strony będą się charakteryzowały ponadprzeciętną trwałością, z drugiej zaś eleganckim, ponadczasowym wyglądem. Co więcej, produkty stalowe nie wymagają skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych. Wystarczy jedynie raz na jakiś czas przetrzeć je wilgotną szmatka, aby usunąć kurz i zabrudzenia. Jest to zatem rozwiązanie o licznych zaletach, choć niektórym użytkownikom nie podoba się ich surowy charakter i skłaniają się ku drewnu.

Czym się charakteryzują balustrady drewniane?

Balustrady drewniane cechują się naturalnym urokiem. Doskonale wpisują się we wnętrza utrzymane w klasycznym stylu, nadając im ciepła i przytulności. Dobre gatunki drewna użyte do produkcji balustrad zapewnią im także dużą trwałość. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie rozwiązanie wymaga więcej trudu, ponieważ co kilka lat balustrady trzeba oczyścić i zaimpregnować.

Jakie balustrady wybrać – stalowe czy drewniane?

Wiele osób ma dylemat dotyczący wyboru balustrad, ponieważ z jednej strony zależy im na trwałości i łatwości utrzymania, z drugiej zaś cenią sobie ponadczasowy design. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wybór produktu, który połączy obie z tych cech. Mowa tutaj o balustradach ze stali nierdzewnej z elementami wykonanymi z drewna. Dzięki swojemu ponadczasowemu wzornictwu pasują zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Drewno idealnie wpisuje się w przestrzenie utrzymane z tradycyjnym stylu, podczas gdy stal nadaje nietuzinkowego wyglądu nowoczesnym projektom architektonicznym.

Podsumowując, wybór balustrad powinien być podyktowany przede wszystkim indywidualnymi preferencjami. Jeśli jednak inwestor chciałby znaleźć kompromis pomiędzy trwałą stalą, a eleganckim drewnem, najlepszym rozwiązaniem będą balustrady łączące w sobie oba z tych materiałów.

Zapraszamy po więcej informacji: balustrady Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × jeden =