Dofinansowanie na pompę ciepła – co warto wiedzieć?

Pompy ciepła to ekologiczne i energooszczędne urządzenia pozwalające na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzania wody i domu. Wysokie koszty zakupu sprawiają, że mimo chęci wiele osób nie może sobie na nie pozwolić. Na szczęście są dofinansowania, dzięki którym zakup i montaż systemu jest znacznie bardziej przystępny cenowo. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Program Czyste Powietrze

Osoby planujące termomodernizację domu, obejmującą m.in. wymianę urządzenia grzewczego na pompę ciepła, mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze. Kwota dofinansowania zależy od wysokości dochodów. Biorąc pod uwagę to kryterium, beneficjentów podzielono na 3 grupy:

  • osoby o dochodzie rocznym w wysokości do 135 tysięcy złotych mogą otrzymać do 66 tys. zł,

  • osoby, których dochód wynosi do 2651 zł netto (w gospodarstwie jednoosobowym) albo do 1894 zł netto (w gospodarstwie wieloosobowym na osobę), mogą uzyskać do 99 tys. zł,

  • osoby o dochodzie do 1526 zł (gospodarstwo jednoosobowe) albo do 1090 zł (na osobę w gospodarstwie wieloosobowym) mogą uzyskać do 135 tys. zł.

Beneficjenci o najniższych dochodach mogą zatem otrzymać dofinansowanie w wysokości od 90 do nawet 100% wartości inwestycji. Ponadto możliwe jest uzyskanie dofinansowania audytu energetycznego w kwocie do 1200 złotych. Warunkiem jest realizacja wybranego wariantu z audytu energetycznego w ramach przedsięwzięcia.

Program obejmuje montaż pomp ciepła, ale też rekuperacji czy fotowoltaiki. W takim przypadku warto szukać firmy, która oferuje kompleksowe usługi. Na przykład, jeśli interesuje Cię zarówno fotowoltaika, jak i pompa ciepła, Stargard lub okolice to natomiast miejsce inwestycji, sprawdź ofertę firmy ZCI Pajos. Specjaliści oferują oba te rozwiązania, a zarazem zapewniają swym klientom pełne doradztwo w zakresie dofinansowania oraz wsparcie przy ubieganiu się o środki.

Program Moje Ciepło

Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu Moje Ciepło. Dotyczy on obiektów, które powstały po 1 stycznia 2021 roku. Aby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest zainstalowanie pompy ciepła w nowym domu o podwyższonym standardzie energetycznym. To oznacza, że wysokość EP (czyli wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną nieodnawialną wykorzystywaną na potrzeby wentylacji, ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej) może wynieść nie więcej niż 55 kWh na metr kwadratowy powierzchni domu w ciągu roku.

Nabór wniosków w programie odbywa się w trybie ciągłym i trwa do 31 grudnia 2026 roku albo do wyczerpania puli środków, która wynosi 600 milionów złotych. Dofinansowanie wynosi do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych na jedną współfinansowaną inwestycję, ale nie więcej niż 21 tysięcy złotych.

Urządzenia wykorzystujące energię odnawialną to mądra inwestycja w czystsze środowisko i niższe rachunki za prąd. Budując lub modernizując budynek, warto skorzystać z kilku systemów, co pozwoli Ci stworzyć maksymalnie energooszczędny dom. Jeśli więc interesują Cię pompy ciepła, ale też fotowoltaika czy rekuperacja, Stargard jest natomiast miejscem realizacji inwestycji, sprawdź ofertę ZCI Pajos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + osiemnaście =