Jak powinien przebiegać proces rekrutacyjny opiekunek osób starszych w Niemczech?
Każda firma opiekuńcza ma swoje własne standardy rekrutacji nowych opiekunek do pracy w Niemczech. Jednak podstawowe etapy rekrutacji są zwykle bardzo podobne. Na podstawie naszego rozeznania opracowaliśmy typową ścieżkę rekrutacji. Przygotowaliśmy również przykładową listę pytań, które mogą być zadawane na poszczególnych etapach. Zwracamy uwagę na to, których etapów rekrutacji nie powinno się pomijać.
Pamiętajmy, że rozpoczęcie współpracy z firmą opiekuńczą powinno być pozytywnym doświadczeniem. Dobry kontakt między opiekunką a pracownikami firmy bardzo ułatwia dalszą współpracę. Dlatego warto podejść do rozmowy kwalifikacyjnej z uczciwością i otwartością. Zwiększy to szanse na znalezienie optymalnego miejsca zatrudnienia.
Etap 1. Formularz
Pierwsze kroki w procesie rekrutacji najczęściej polegają na przesłaniu formularza zgłoszeniowego do wybranej firmy opiekuńczej bądź skontaktowaniu się z nią w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. Niektóre opiekunki decydują się na bezpośredni kontakt telefoniczny z firmą, co pozwala przyspieszyć proces i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.
Etap 2. Nawiązanie kontaktu ze strony firmy rekrutującej
Po wysłaniu zgłoszenia na konkretną ofertę pracodawca powinien się z nami skontaktować. Czas oczekiwania na odpowiedź może się różnić, jednak zazwyczaj wynosi on do dwóch dni roboczych. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy firma kontaktuje się z nami w odpowiednim czasie. Jeśli odpowiedź przychodzi po tygodniu lub później, może to być niepokojące, zwłaszcza jeśli dotyczy to pracy w opiece w Niemczech, gdzie szybka reakcja jest bardzo ważna.
Podczas pierwszej rozmowy, rekruter będzie zbierał informacje, aby dopasować dla Ciebie odpowiednią ofertę pracy. Zostaniesz zapytany o oczekiwania dotyczące warunków pracy, zakwaterowania, obowiązków i wynagrodzenia. Ponadto, pracodawca będzie chciał poznać Twój poziom znajomości języka niemieckiego, doświadczenie w opiece i preferowaną formę współpracy.
Zakres pierwszej rozmowy może się różnić w zależności od firmy. Przed Covidem, rozmowy kwalifikacyjne zazwyczaj odbywały się w biurze. Jednak pandemia zmieniła proces rekrutacji i coraz więcej firm przeprowadza je zdalnie, telefonicznie lub przez wideokonferencję. Coraz więcej opiekunek docenia zalety zdalnego procesu rekrutacji, zwłaszcza tych mieszkających poza dużymi miastami, dla których dojazd do biura jest uciążliwy. Zdalna rekrutacja daje także dostęp do szerszej oferty pracy, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni do firm zlokalizowanych w naszym pobliżu.
Rekruter może sprawdzić znajomość języka niemieckiego. Warto zwrócić uwagę, czy firma opiekuńcza organizująca wyjazd przeprowadza taką weryfikację. Choć dla niektórych kandydatów brak takiej rozmowy może oznaczać mniejszy stres, to jednak z perspektywy dopasowania oferty pracy do umiejętności kandydata jest kluczowe. Szczególnie istotne jest to dla osób, które po raz pierwszy wyjeżdżają do pracy w opiece w Niemczech. Samodzielna ocena poziomu znajomości języka, zwłaszcza jeśli był on poznawany w szkole i długo nieużywany, może być trudna. Pracownik firmy opiekuńczej skupi się na sprawdzeniu umiejętności praktycznego posługiwania się językiem, a nie na znajomości gramatyki. Może również doradzić, jakie słownictwo będzie szczególnie przydatne w pracy z konkretnym podopiecznym. Dlatego nie należy traktować tego etapu jako zbędnego czy stresującego. Pracownicy firm opiekuńczych przeprowadzają go w interesie zarówno swoich pracowników, jak i podopiecznych, aby ułatwić wzajemną komunikację.
Etap 3. Umowa
Podpisanie umowy to kluczowy moment we współpracy z firmą opiekuńczą. Przed jej podpisaniem, należy ją dokładnie przeczytać. Jeśli jakieś zapisy są niejasne, poproś pracownika firmy o wyjaśnienie. Nie bój się pytać, bo lepiej dopytać niż podpisać dokument bez zrozumienia jego treści.
Pamiętajmy, że umowa powinna zostać podpisana przed wyjazdem. Nie dajmy się zwieść obietnicom nieuczciwych agencji, że umowa zostanie dosłana później, bo pracownik jest na zwolnieniu. Jeśli nie podpiszesz umowy przed wyjazdem, istnieje ryzyko, że na miejscu otrzymasz dokument z innymi zapisami niż te, które były omawiane. W takiej sytuacji, gdy już będziesz zaaklimatyzowany w domu podopiecznego, trudniej będzie Ci odmówić podpisania umowy lub negocjować zmiany w jej zapisach.
Etap 4. Wyjazd…
Z podpisaną umową i spakowaną walizką możesz wyruszyć w drogę do Niemiec. Cały proces rekrutacji może potrwać zaledwie kilka dni, szczególnie jeśli szukasz pracy w opiece w Niemczech od zaraz.
Jednak jeśli podczas rekrutacji zachowanie pracownika wzbudziło Twoje wątpliwości, lub zapisy umowy wydają Ci się niekorzystne, nie decyduj się pochopnie na wyjazd. Pamiętaj, że ofert pracy w niemieckiej opiece jest wiele. Lepiej poczekać kilka dni i mieć pewność, że wyjeżdżasz do miejsca, które spełnia Twoje oczekiwania. Dodatkowo możesz liczyć na wsparcie renomowanej firmy opiekuńczej. Tak jak opiekun powinien wzbudzać zaufanie podopiecznego, aby ten czuł się bezpieczny i dobrze zaopiekowany, tak samo Ty powinieneś mieć pewność, że jesteś pod opieką doświadczonej firmy.
Wybierając firmę, z którą chcesz współpracować, pamiętaj, aby była godna zaufania i stanowiła dla Ciebie wsparcie. Jedną z firm, którą możemy polecić, jest Patron Opieka. Przykładają oni szczególną uwagę do tego, aby ich pracownicy czuli się dobrze i bezpiecznie. Podczas swojego wyjazdu masz zapewniony stały kontakt ze swoim koordynatorem. W razie potrzeby udzieli on wsparcia i pomocy.