Jaki zraszacz do ogrodu wybrać?
Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni, musimy szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin. Jak ułatwić sobie to zadanie? W tym sezonie, zamiast tradycyjnej konewki wybierz zraszacz ogrodowy! Przeczytaj artykuł, w którym wyjaśniamy jaki rodzaj narzędzia sprawdzi się najlepiej dla Twojego ogrodu.
Zraszacz ogrodowy — podstawowe wyposażenie każdego ogrodnika
System zraszaczy ogrodowych może okazać się Twoim największym sprzymierzeńcem w dbaniu o rośliny. Szczególnie w okresie letnim, gdy potrzebują intensywnego nawodnienia. Korzyścią są również mniejsze rachunki, ponieważ używanie zraszaczy pozwala zaoszczędzić kilkanaście litrów wody na jedno tradycyjne podlewanie. Zraszacze ogrodowe nie tylko ułatwiają i przyspieszają cały proces, ale dbają także o równomiernie podlewanie ogrodu — czego efektem jest piękny i równomiernie rosnący trawnik. Automatyczne zraszacze ogrodowe umożliwiają również dopasowanie stopnia nawadniania roślin. Może niektóre gatunki w Twoim ogrodzie potrzebują bardziej intensywnego podlewania, a inne wręcz przeciwnie? Aby ułatwić Ci wybór, niżej wyjaśniamy, czym kierować się przy zakupie zraszacza.
Zraszacze ogrodowe — czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu?
Zraszacze ogrodowe dobieramy na podstawie kształtu ogrodu. Na rynku dostępne są modele, które doskonale sprawdzą się na zaokrąglonej powierzchni oraz takie, które będą najefektywniejsze w przypadku prostokątnych czy kwadratowych trawników. Kolejnym, równie ważnym kryterium jest rozmiar ogrodu.
Zraszacz ogrodowy — sprawdź, który najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie
Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najczęściej wybieranych modeli zraszaczy. Zapoznaj się z nią i wybierz ten, który najlepiej odpowiada wymaganiom Twojego ogrodu oraz roślin.
Zraszacze ogrodowe ręczne
To ręczny zraszacz do węża ogrodowego. Co prawda, nawadnianie roślin nie odbywa się automatycznie, wymaga od nas trzymania w dłoni narzędzia i naciskanie pistoletu czy dyszy. To jednak zdecydowanie prostsze i intuicyjne rozwiązanie niż korzystanie jedynie z samego węża. Zraszacze ogrodowe pozwalają na regulację natężenia strumienia wody, dlatego bez problemu dostosujesz stopień nawodnienia do rodzaju ogrodu czy roślin. Na rynku dostępne są także kompaktowe pistolety zraszające, które służą do podlewania roślin np. z balkonu.
Zraszacze do ogrodu obrotowe
To jeden z najczęściej wybieranych modeli zraszaczy. Jego końcówka obraca się wokół własnej osi, podlewając obszar po okręgu, dlatego najlepiej stosować go w ogrodach o kształcie koła lub kwadratu. Sprawdzi się w przypadku małych i dużych powierzchni, jednak w przypadku tych drugich należy zamontować kilka zraszaczy, aby ich strumienie delikatnie na siebie nachodziły. Wtedy będziemy mieli pewność, że cały teren jest odpowiednio nawadniany. Strumienie wody generowane przez zraszacze do ogrodu obrotowe są bardzo delikatne – przypominają lekki deszcz.
Zraszacze ogrodowe wahadłowe
Ten rodzaj zraszacza podlewa teren bardzo intensywnie, dlatego polecany jest dla roślin, które wymagają częstego nawadniania. Nie będą odpowiednie dla delikatnych gatunków, wrażliwych na przelanie. Zraszacze grodowe wahadłowe sprawdzi się w przypadku terenów o wydzielonych, prostokątnych granicach. System zrzuca strumienie wody o kształcie zbliżonym do kwadratu, co znacznie ułatwia podlewanie wąskich trawników.
Zraszacze ogrodowe pulsacyjne
To najbardziej zaawansowany zraszacz do ogrodu, nazywany także bijakowym. Dzięki specyficznym ruchom zapewnia równomierne nawadnianie całego terenu. Jego zasięg działania wynosi kilkadziesiąt metrów i podlega regulacji — jest więc szczególnie rekomendowany zarówno dla przydomowych ogródków, jak i bardzo dużych terenów. Automatyczne zraszacze ogrodowe wyróżnia nie tylko wysoka skuteczność, ale również aspekty wizualne. Podczas ich pracy strumień wody przypomina fontannę.
Wybór odpowiedniego rodzaju zraszacza ma istotne znaczenie dla pielęgnacji i rozwoju roślin czy trawnika. Nawadnianie ogrodu warto zautomatyzować — ogromną zaletą zraszaczy jest to, że możesz je zamontować samodzielnie. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznej wiedzy, a płacąc niższe rachunki za wodę, zakup narzędzia szybko się zwróci.