Terapia manualna: skuteczny sposób na walkę z bólem

Zastąpienie leków przeciwbólowych alternatywną metodą pozwalającą pozbyć się dokuczliwych dolegliwości wydaje Ci się być abstrakcyjnym pomysłem? Wszystko wskazuje na to, że nie miałeś jeszcze okazji poczuć na własnej skórze korzyści płynących z… terapii manualnej, która pobudza mięśnie i je rozgrzewa, a także poprawia przewodnictwo nerwowe.

Komu jest szczególnie polecany ten rodzaj fizjoterapii i czy terapia manualna w formie osteopatii słusznie cieszy się coraz większą popularnością?

Terapia manualna – czy to ostatnia deska ratunku?

Choć w społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że na wizytę do fizjoterapeuty należy zapisać się jedynie wówczas, gdy mamy do czynienia z bolesnym urazem lub też borykamy się ze skutkami nieszczęśliwego wypadku, to w rzeczywistości ma to niewiele wspólnego z prawdą. Utrudniający normalne funkcjonowanie, bagatelizowany ból kręgosłupa, nóg, szyi, głowy czy rąk może prowadzić bowiem do poważnych dolegliwości zdrowotnych takich jak dysfunkcje czy nawet zwyrodnienia, dlatego chcąc zapobiec tego typu scenariuszom warto w porę zainteresować się terapią manualną.

Kto więc może skorzystać z rehabilitacji? Najprościej mówiąc każdy, komu dokucza jakikolwiek ból, a więc chociażby osoby:

  • prowadzące siedzący tryb życia i narzekające na dolegliwości związane z kręgosłupem;
  • z urazami układu ruchu;
  • po operacjach;
  • z wrodzonymi wadami;
  • ze schorzeniami neurologicznymi;
  • regularnie uprawiające aktywność fizyczną;
  • zmagające się z bólem odczuwanym w obrębie stawów;
  • z dolegliwościami ciążowymi oraz poporodowymi;

Warto zaznaczyć, że terapia manualna nie jest zarezerwowana dla ściśle określonej grupy wiekowej. Z tej w pełni bezpiecznej formy rehabilitacji mogą także korzystać najmłodsi, a więc niemowlęta, małe dzieci i młodzież, którym pomóc może np. osteopata specjalizujący się w osteopatii pediatrycznej. Taka forma terapii zalecana jest zwłaszcza w przypadku kolek, refluksów, asymetrii ciała oraz głowy, problemów z odruchem ssania, zaburzeń snu czy często nawracającego bólu brzucha.

Oczywiście, aby terapia przyniosła oczekiwane efekty należy nie tylko uzbroić się w nieco cierpliwości, sumiennie ćwiczyć z fizjoterapeutą bądź osteopatą i stosować się do przekazanych przez niego zaleceń, ale też postawić na ceniony i profesjonalny gabinet rehabilitacji. Przykładem miejsca godnego polecenia jest OsteoFly – gabinet oferujący najwyższej jakości usługi fizjoterapii i rehabilitacji w Częstochowie, który w swojej bogatej ofercie posiada m.in. osteopatię (w tym również osteopatię pediatryczną), fizjoterapię, a także terapię czaszkowo-krzyżową.

Innowacyjna terapia manualna – czym jest osteopatia?

Pojęcia „fizjoterapii” czy „rehabilitacji” są powszechnie znane, jednak nie każdy wie co kryje się pod hasłem cieszącym się coraz większym zainteresowaniem osteopatii. Na czym polega ta niekonwencjonalna metoda leczenia i jak pracuje wspomniany wcześniej osteopata?

Osteopatia to medyczna, niekonwencjonalna metoda diagnostyki oraz leczenia rozmaitych dysfunkcji układu ruchu z wykorzystaniem metody manualnej. Koncepcja stworzona przez amerykańskiego lekarza i osteopatę Dr Andrew Taylora Still’a wyróżnia się holistycznym podejściem do pacjenta i dzięki temu może poszczycić się wysoką skutecznością w leczeniu rozmaitych dolegliwości bólowych. Osteopata w swojej codziennej pracy wykorzystuje takie techniki jak:

  • technika manipulacyjna;
  • technika mobilizacyjna;
  • technika energii mięśniowej;
  • technika GOT;
  • koncepcja ROA;

W każdym przypadku rodzaj wykorzystywanej terapii manualnej jest indywidualnie dobierany do potrzeb Pacjenta, a jej rozpoczęcie poprzedzane jest dokładną diagnozą uwzględniającą szczegółowy wywiad, oględziny oraz testy ruchomości. Podsumowując, osteopatia jest więc kompleksową i w 100% bezpieczną formą rehabilitacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 1 =