Wywrotka motocykla – jak go podnieść, aby bardziej nie uszkodzić?
Nieoczekiwane zdarzenie na trasie, manewrowanie na parkingu czy jazda po nierównej powierzchni – wywrotka jednośladu w takich sytuacjach może przydarzyć się nawet doświadczonemu motocykliście. Najważniejsze jest jednak, aby prawidłowo podnieść motocykl, aby go bardziej nie uszkodzić. Chociaż jest to ciężka maszyna, poznanie pewnych technik umożliwia nam postawienie jej w bezpieczny sposób – nawet samodzielnie! Dowiedz się o więcej o tym, jak podnieść motocykl po wywrotce.
Przygotowanie motocykla
Jeśli doszło do wywrotki na drodze, należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia – można tego dokonać m.in. poprzez położenie w pobliżu odblasków. Dopiero wtedy można przejść do kolejnego kroku: przygotowania motocykla. W tym celu należy wyłączyć silnik oraz zapłon. W przypadku, gdy motocykl zasilany jest gaźnikiem, należy zakręcić kranik. Z kolei jednoślady zasilane wytryskiem same zamykają dopływ paliwa – może się ono jednak wydostać m.in. przed odpowietrznik, dlatego przed przystąpieniem do działania powinniśmy ocenić, czy istnieje ryzyko zapalenia się pojazdu.
Demontowanie bagażu i ciężkich akcesoriów
Podnoszenie wywróconego motocykla możemy sobie odrobinę ułatwić, o ile zdemontujemy zamontowane kufry, ciężki akcesoria oraz inne zbędne elementy. Nie jest to konieczne, ale warto pamiętać, że znacząco ułatwia całe zadanie.
Wrzucenie biegu
Kolejnym krokiem jest wrzucenie biegu, jeśli jednoślad jest na luzie. Upewnia to nas, że pojazd nie zacznie zjeżdżać, kiedy będziemy próbować postawić go na koła. Co ważne: jeśli ta metoda nie działa, przednie koło powinniśmy skręcić w stronę, na której leży maszyna.
Rozłożenie stopki bocznej
Jeśli pojazd przewrócił się na prawo, stopka zabezpieczy go przed wywrotką w drugą stronę. W sytuacji wywrócenia na lewą stronę, podnoszenie jednośladu może być nieco trudniejsze.
Pewne złapanie motocykla
Aby przygotować się do tej czynności, warto włożyć rękawice motocyklowe – zapewnią nam one pewniejszy chwyt. Następnie należy kucnąć i oprzeć plecy o motocykl w taki sposób, aby jedną dłonią trzymać manetkę, a drugą część ramy, uchwyt dla pasażera bądź stelaż od kufrów, czyli cokolwiek, co pozwoli nam pewnie złapać pojazd. Powinniśmy przy tym trochę oddalić stopy od jednośladu.
Popchnięcie jednośladu do przodu
W celu podniesienia motocykla należy powoli, małymi krokami iść do tyłu, naciskając przy tym jednocześnie na pojazd, podnosząc go. Jeśli maszyna leżała na prawej stronie, wystarczy oprzeć ją o rozłożoną stopkę, kiedy miniemy pionową pozycję. Z kolei w przypadku, kiedy wywrócony motocykl był na lewej stronie, przed osiągnięciem pionu należy piętą rozłożyć stopkę, a następnie opuścić na nią pojazd.
Sprawdzenie stanu motocykla
Kiedy już postawimy motocykl, należy sprawdzić jego stan i ocenić możliwe uszkodzenia. Mogą być one drobne, ale niekiedy zdarzają się również poważniejsze problemy. Dość często uszkodzeniu ulegają owiewki czy kierownica, gdyż podczas upadku stanowi ona punkt podparcia dla całej konstrukcji jednośladu. Jeśli doszło do skręcenia ramy, wpłynie to na geometrię jednośladu – konieczna jest jej naprawa!
Sprawdź gmole do motocykla, które zminimalizują ryzyko uszkodzeń przy wywrotce: https://sklep.abcmotoru.com.pl/gmol.
Jeśli zauważymy jakiekolwiek poważniejsze uszkodzenia, powinniśmy zadzwonić po pomoc. Warto także później ponownie dokładnie sprawdzić stan pojazdu.
Wywrotka motocykla – o tym pamiętaj!
Jeśli doświadczymy wywrotki na motocyklu, najważniejsze powinno być dla nas sprawdzenie naszego stanu fizycznego. Nagłe sytuacje, takie jak upadek, sprawiają, że w wyniku przypływu adrenaliny nie odczuwamy bólu i możemy nie zdawać sobie sprawy nawet ze złamania! W przypadku, gdy zauważymy poważniejsze obrażenia, próby podnoszenia motocyklu i tak zakończą się bezskutecznie, dlatego należy od razu wezwać pomoc. Co ważne, nawet jeśli wydaje nam się, że nie doznaliśmy poważniejszych stłuczeń, wciąż warto udać się do lekarza na dodatkową kontrolę.
Przedstawione wskazówki mogą okazać się niezwykle pomocne, kiedy doświadczymy wywrotki motocykla. Dzięki nim możliwe będzie przywrócenie jednośladu do pozycji pionowej w taki sposób, aby go bardziej nie uszkodzić. Postępując zgodnie z wymienionymi krokami, możliwe będzie podniesienie także ciężkiego motocykla – nawet samemu!