Ekonomiczne aspekty obróbki metali CNC – o czym warto pamiętać?
Gdy tylko powstały nowoczesne metody obróbki metali oraz tworzyw sztucznych przy pomocy programowalnych maszyn, ręczne frezowanie czy toczenie zeszło na dalszy plan. To wynik niezaprzeczalnych zalet, jakie niesie ze sobą technologia. Co konkretnie wpływa na opłacalność maszyn CNC? Przekonajmy się!
Główne zalety obróbki tworzyw sztucznych CNC
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że maszyny są nieporównywalnie szybsze od człowieka. Wystarczy zaprogramować ich działanie, a następnie poczekać na efekty. Sterowane numerycznie tokarki i frezarki potrafią ograniczyć wykonanie pewnych zadań do zaledwie paru chwil. Oczywiście wiele zależy od stopnia skomplikowania kształtu, jednak w niemal każdym aspekcie będą wytwarzane w dużo krótszym czasie.
Kolejnym ważnym atutem jest pełna powtarzalność. To właściwie niewykonalne dla człowieka. Ręczne skrawanie zawsze będzie nosić cechy indywidualnego podejścia rzemieślnika. Tymczasem obróbka tworzyw sztucznych CNC pozwala zniwelować wszelkie różnice. W efekcie do rąk klientów trafiają dokładnie takie same elementy, co pozwala zestandaryzować cenę, a także jakość oferty.
Wreszcie należy wspomnieć o precyzji wykonania. Oczywiście mistrzowie w swoim fachu potrafią zrobić równie staranną obróbkę skrawaniem, lecz w dużo wolniejszym tempie. Tym samym maszyny do frezowania i toczenia są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o połączenie dokładności z wydajnością.
Gdzie frezowanie CNC przyniesie najwięcej oszczędności?
Sterowane numerycznie maszyny można wykorzystać w każdej sytuacji. Nie mają one bowiem żadnych ograniczeń. Jednak najbardziej opłacalne są przy produkcji wielkoseryjnej. Wynika to bezpośrednio ze wspomnianych w poprzednich akapitach zalet. Frezowanie CNC doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzeba w stosunkowo krótkim czasie wyprodukować dużą liczbę skomplikowanych elementów. Korzystają więc z tego rozwiązania takie branże, jak:
• motoryzacyjna,
• lotnicza,
• przemysłowa,
• elektroniczna,
• obronna,
• medyczna.
Jak łatwo zauważyć, są to obszary wymagające wielu, nierzadko dziesiątek tysięcy elementów do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji. Ręczna obróbka po prostu nie wchodzi w grę.
Czy obróbka CNC może być nieopłacalna?
Skoro CNC jest najbardziej opłacalne w przypadku produkcji wielkoseryjnej, to można wywnioskować, że tworzenie z jego pomocą prototypów czy pojedynczych modeli jest droższe. To prawda. W takim przypadku lepiej postawić na tradycyjne, manualne metody obróbki. Nie trzeba wówczas płacić za programowanie oraz używanie drogiej maszynerii.
Niemniej należy pamiętać, że „opłacalność” to nie tylko kategoria czysto ekonomiczna. Czasem lepiej zapłacić nieco więcej, by otrzymać wysokiej jakości element, który można potem np. zaprezentować jako prototyp lub zastosować jako część zamienną do starych samochodów.
Najlepszy stosunek ceny do jakości oferują wyłącznie profesjonalne firmy – takie jak Sacher. Zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami marki, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach obróbki tworzyw sztucznych CNC oraz uzyskać wycenę zlecenia.