Jaki kosz parkowy wybrać do przestrzeni publicznej?

Na aranżacje przestrzeni publicznej wpływać może wiele czynników, które decydują o ostatecznym projekcie. W przypadku miejsc publicznych z pewnością warto zadbać o elementy małej architektury takich jak ławki parkowe czy kosze miejskie. 

Wybór odpowiedniego kosza na śmieci w przestrzeni publicznej powinien zostać wykonany po analizie przestrzennej oraz biorąc pod uwagę ruch pieszych, lokalne aktywności takie jak częstotliwość imprez plenerowych, czy też gęstość zaludnienia oraz ogólne nawyki wyrzucania odpadów.

Kosze na śmieci jednopojemnikowe

Najczęściej spotykanymi koszami parkowymi są z pewnością kosze na śmieci jednopojemnikowe. Materiałami wykorzystywanymi do ich produkcji jest przeważnie drewno oraz stalowa konstrukcja podtrzymująca kosz. Takie kosze na śmieci najczęściej spotkamy w parkach czy na placach zabaw. Jednopojemnikowe kosze sprawdzą się z pewnością w miejscach mniej uczęszczanych. Ich duża różnorodność sprawia, że kosz miejski można idealnie dopasować do przestrzeni publicznej. 

 

Kosze do segregacji śmieci

Coraz częściej spotykane w parkach czy popularnych skwerach stają się kosze parkowe do segregacji śmieci. Są one zazwyczaj dużo większe niż kosze jednopojemnikowe z prostego powodu – ich budowa przeważnie opiera się na trzech lub czterech pojemnikach przytwierdzonych do siebie. Kosze do segregacji są świetną alternatywą dla zwykłych koszy miejskich. Dzięki segregacji odpadów w przestrzeni publicznej miasto może wpłynąć pozytywnie na ekologię i środowisko. 

 

Kosze parkowe metalowe czy drewniane?

Materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji koszy miejskich jest drewno połączone z metalową konstrukcją. W parkach coraz częściej można spotkać również w pełni metalowe kosze miejskie, które według wielu osób są znacznie bardziej wytrzymałe. Warto jednak wiedzieć, że kosze drewniane posiadają również dodatkowe zabezpieczenia. Malowanie specjalnym grzybobójczymi podkładami i lakierami wodnymi ma na celu zabezpieczenie drewna przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi.

Zarówno kosze metalowe, jak i kosze drewniane posiadają odpowiednie zabezpieczenia, aby uniknąć wpływu szkodliwych czynników pogodowych. Zdecydowanie lepiej zatem sugerować się ogólnym założeniem aranżacji i dopasować kosze do całościowego projektu aranżacji przestrzennej miejsca publicznego. 

 

Gęstość zaludnienia

Aranżując przestrzeń miejską, warto przeanalizować również jeden z ważniejszych aspektów projektów miejsc użyteczności publicznej, a mianowicie gęstość zaludnienia. Z pozoru może wydawać się to błahą kwestią, ale dobrze rozplanowana inwestycja powinna również obejmować analizę gęstości zaludnienia oraz popularności danego miejsca.

W większych miastach i przestrzeniach często odwiedzanych przez mieszkańców lub turystów może okazać się problematyczne utrzymywanie porządku przy niewielkiej liczbie koszy miejskich. W przypadku dużego zaludnienia aranżacja koszy na śmieci powinna obejmować większą ich liczbę, aby zapewnić optymalne ich rozmieszczenie i uniknięcie szybkiego przepełniania pojemników odpadami. Chętnie odwiedzane miejsca muszą posiadać większą liczbę koszy miejskich z prostego powodu – utrzymywanie czystości w popularnych obszarach może być trudniejsze, jeśli nie dostarczona zostanie odpowiednia ich ilość.

W przypadku czynnika, jakim jest gęstość zaludnienia, warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość koszy rozmieszczonych w przestrzeni publicznej, ale również ich wielkość. Być może w przypadku popularnych miejsc lepszym wyborem okaże się duży kosz na śmieci lub kosz przeznaczony do segregacji śmieci z czterema pojemnikami. 

 

Strategiczny punkt rozmieszczenia koszy na śmieci

Wybór odpowiedniego kosza na nic się zda, jeśli jego rozmieszczenie będzie niedostosowane do zapotrzebowania publicznego. Ruchliwe uliczki, popularne parki, place zabaw, przystanki autobusowe – w wielu miejscach przydadzą się kosze miejskie, które umieszczone w widocznym, odpowiednim miejscu zdecydowanie się sprawdzą. 

  • Łatwa dostępność – Kosz na śmieci powinien zostać umieszczony w takim miejscu, aby dostępność do niego była niczym nieograniczona, a przejście możliwe z możliwie jak największej liczby stron (koniecznie od strony wewnętrznej alejki, jeśli kosz miejski znajduje się wzdłuż uliczki, alejki lub ścieżki). 
  • Rozmieszczenie w popularnych miejscach – W każdym mieście istnieją miejsca mniej i bardziej popularne. Ruchliwe uliczki, często odwiedzane parki czy place zabaw – te miejsca z pewnością będą potrzebowały koszy miejskich.  
  • Zwiększona ilość koszy lub ich pojemność – W przypadku dużych miast i popularnych miejscówek gęstość zaludnienia jest niezwykle istotną kwestią podczas planowania aranżacji przestrzeni publicznych. Ilość oraz wielkość koszy może być bowiem uzależniona od zaludnienia. Im większe miasto i większa popularność danego miejsca, tym większe prawdopodobieństwo wzmożonej produkcji śmieci. Odpowiednie zagospodarowanie większej ilości koszy miejskich lub inwestycja w większe egzemplarze może przyczynić się do tego, że dbanie o czystość danego miejsca będzie prostsze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 5 =