Kiedy niezbędne jest wykonanie audytu w twojej firmie?

Audyt w firmie to bardzo dobry pomysł nie tylko na sprawdzenie działania firmy, ale również pod katem jej ewentualnych ulepszeń. Czasem ich przeprowadzenie jest konieczne, jednak coraz częściej firmy same decydują się na to, aby zlecić jego przeprowadzenie, zwracając uwagę na interesujące zagadnienia.

 

Czego dotyczy audyt?

Przede wszystkim nie powinno się traktować audytu jako kontroli. Ma on raczej na celu sprawdzenie działania wskazanych obszarów firmy pod kątem prawidłowości wykonywania zadań jak również odpowiedniego przygotowania. Celem audytu może być niemalże wszystko – może on dotyczyć np. instalacji przeciwpożarowych – wtedy przeprowadzamy audyt przecipożarowy; czy też sposobu obsługi klienta. Audyt zazwyczaj obejmuje konkretną wskazaną dziedzinę działania firmy. Osoby które je przeprowadzają są specjalistami z danej branży, co powoduje że mogą wykonać je bardzo rzetelnie i wskazać problematyczne miejsca w działaniu konkretnych sfer firmy. Ważne jest, aby audytor był osobą z zewnątrz, najlepiej nie związaną wcześniej z daną firmą w żaden sposób. Dzięki temu znacznie lepiej może dostrzec wszelkie problematyczne kwestie.

 

Nowoczesne możliwości audytu

Nowoczesne technologie wkraczają również w przypadku wykonywania audytów. Jeśli bowiem ma on dotyczyć działania firmy i podejmowanych przez nią kroków na przykład w kwestii kontaktów z klientami czy podobnych dziedzin, obecność audytora w firmie nie jest niezbędna. Mają oni bowiem do dyspozycji szereg nowoczesnych rozwiązań, umożliwiających zdalne przeprowadzenie audytu. Oczywiście nie w każdej sytuacji zdalny audyt jest możliwy, jeśli bowiem zachodzi potrzeba kontroli instalacji zamontowanych w budynkach, jak przeciwpożarowych, wówczas audyt musi zostać przeprowadzony osobiście.

 

Zalety audytu

Audyt może być bardzo skutecznym środkiem na poprawę działania całej firmy. Szczegółowo przeprowadzony pozwala dokładnie wskazać te obszary, które nie są odpowiednio prowadzone lub te, w których można dokonać pewnych ulepszeń. Bardzo często to właśnie odpowiednie przeprowadzenie audytu pozwala na zauważenie pewnych problemów i znacznie szybsze wyszukanie rozwiązania. Audytorzy bardzo często bowiem pozostawiają zalecenia, jak postępować  i co zmienić, aby usprawnić funkcjonowanie całej firmy. Na pewno audyt powinien być przeprowadzany przed ważnymi zmianami w firmie. wówczas przede wszystkim można sprawdzić, czy planowane zmiany przyniosą spodziewane efekty. Niezwykle ważne jednak jest, aby audytor otrzymał dostęp do wszystkich interesujących go danych czy pomieszczeń w przypadku przeprowadzania audytu w siedzibie firmy. Dzięki temu będzie mógł przeprowadzić go jak najlepiej.

Decydując się na zlecenie audytu warto zatrudnić do tego odpowiednich fachowców. Firmy, które na co dzień zajmują się przeprowadzanie audytów nie tylko mają w tej materii odpowiednie doświadczenie, ale przede wszystkim zatrudniają pracowników z właściwymi kwalifikacjami. Dzięki temu forma zlecająca przeprowadzenie audytu może mieć pewność jego profesjonalnego wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 19 =