Latarnie ogrodowe i lampy masztowe: praktyczny sposób oświetlenia

Starannie zaaranżowany, zadbany ogród stanowi najpiękniejszą ozdobę każdego domu i – podobnie jak wnętrza – jest wizytówką właściciela. Ważną rolę w aranżacjach współczesnych ogrodów odgrywa oświetlenie umieszczane na alejkach i ścieżkach. Najlepszym sposobem na rozświetlenie tej części posesji są funkcjonalne latarnie ogrodowe. Te subtelne, a jednocześnie bardzo praktyczne lampy o zastosowaniu zewnętrznym pełnią nie tylko rolę oświetleniową, ale także stanowią ważny element dekoracyjny. Dlaczego warto zdecydować się na latarnie w ogrodzie? Co wyróżnia te produkty spośród innych rodzajów oświetlenia? Jak wykonać montaż takich lamp? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Sztuka oświetlania przestrzeni – klimatyczne latarnie ogrodowe

Latarnia ogrodowa to konstrukcja o wysokim słupie, na którym umieszczona jest oprawa oświetleniowa. Zazwyczaj wykonana jest z trwałych materiałów, takich jak stal czy aluminium, dlatego charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Stojące latarnie ogrodowe świetnie sprawdzą się jako oświetlenie zasadnicze ogrodu. Zapewniają znakomitą orientację, ponieważ równomiernie oświetlają obszar wokół siebie. Dzięki temu niezawodnemu rozwiązaniu można podnieść bezpieczeństwo na terenie posesji. Umieszczając latarnie w strategicznych miejscach, takich jak ścieżki w ogrodzie, okolice bramy czy wejścia głównego do domu możemy łatwiej zidentyfikować osoby przebywające na tym obszarze. Lampy ogrodowe na prąd utrudniają potencjalnym intruzom niezauważone przedostanie się na teren podwórka i skutecznie odstraszają złodziei. Stojące latarnie zewnętrzne odznaczają się również wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Wybierając ten rodzaj oświetlenia stworzysz w swoim ogrodzie iście magiczną atmosferę.

Stojące latarnie ogrodowe – rodzaje i zastosowanie

Latarnie ogrodowe to piękne lampy zewnętrzne, które można wykorzystać w wielu aranżacjach. Doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy trzeba doświetlić większy teren w ogrodzie lub przy wjeździe do posesji. Maszty oświetleniowe zazwyczaj są umieszczane wzdłuż alejek ogrodowych, ale możemy postawić je również w pobliżu altany czy huśtawki. Pozwoli to stworzyć atmosferę relaksu i przytulne miejsce do spotkań z przyjaciółmi. Latarnie ogrodowe, w zależności od modelu, mogą mieć jedno, dwa lub nawet trzy źródła światła. W przypadku powierzchni o dużym metrażu dobrą opcją mogą być urządzenia z głowicą o dwu lub trzech kloszach. Natomiast małe ogródki subtelnie rozbłysną dzięki latarni z jednym kloszem. Lampy masztowe i oprawy parkowe mogą występować w wielu różnych formach. Dostępne są modele w stylu klasycznym, nowoczesnym czy rustykalnym. Proste, minimalistyczne formy na pewno przypadną do gustu fanom nowoczesnych rozwiązań. Ich stylowy design stanowi ozdobę otoczenia każdego domu, dodając mu elegancji i charakteru, a jednocześnie nie odwracając uwagi od pozostałych elementów. Z kolei klasyczne, ponadczasowe modele idealnie odnajdą się w ogrodach urządzonych w starym klimacie, tworząc przyjemną atmosferę i dostarczając światła podczas wieczornych przechadzek.

Jak zamontować latarnie stojące w ogrodzie?

Wysokie latarnie zewnętrzne potrafią wydobyć piękno terenów zielonych nawet wieczorową porą czy nocą. Jednakże by oświetlenie spełniało swoją funkcję i było w pełni bezpieczne, musi zostać prawidłowo zamontowane. Lampy powinny być zainstalowane we właściwych miejscach, odpowiednio dobrane pod względem ilości i oczywiście poprawnie osadzone w podłożu. Należy pamiętać, że wysokie słupy oświetleniowe należy montować na utwardzonych powierzchniach. Zapewni to stabilność i trwałość konstrukcji, umożliwiając jednocześnie zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia podłoża. Jeżeli chcielibyśmy postawić maszt oświetleniowy bezpośrednio na gruncie, np. na trawniku, musimy najpierw przygotować teren pod lampę. Wówczas należy zastosować dedykowany do danej oprawy fundament betonowy, które wkopuje się w ziemię w miejscu montażu latarni, a dopiero później przykręca do niego podstawę lampy. Montaż metalowych latarni ogrodowych nie jest zbyt skomplikowany i można przeprowadzić go samodzielnie. Należy po prostu posługiwać się instrukcją i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jeżeli jednak nie czujemy się mocni w tym temacie, wówczas warto zdać się na profesjonalistów. Wtedy możemy być pewni, że nasze lampy będą świecić niezawodnie i niezależnie od deszczu czy słońca, a aranżacja przestrzeni zewnętrznej będzie nienaganna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 1 =