Prawo spółek handlowych — co powinieneś wiedzieć wybierając się do adwokata
Prawo spółek handlowych definiuje działalność przedsiębiorstw zakładanych jako spółki kapitałowe lub osobowe. Przepisy ich dotyczące reguluje ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodek spółek handlowych. Co warto wiedzieć, wybierając się do adwokata w tej kwestii? Z jaką sprawą warto udać się do niego po pomoc?
Kiedy wybrać się do adwokata od prawa spółek handlowych?
Do adwokata specjalizującego się w prawie spółek handlowych należy udać się m.in. chcąc założyć działalność na takiej podstawie. Wtedy można skorzystać z porady prawnej w celu uzyskania informacji na temat każdego z rodzajów spółek, a także przepisów ich dotyczących.
Adwokat będzie w stanie doradzić Ci, jaka forma działalności będzie najkorzystniejsza dla firmy, którą chcesz założyć. Aby to stwierdzić, będzie musiał jednak dokładnie zapoznać się z sytuacją, w jakiej się znajdujesz. Dlatego do wizyty u adwokata trzeba się bardzo dobrze przygotować, by jak najbardziej ułatwić mu pracę.
Jak przygotować się do wizyty u adwokata?
Przede wszystkim warto wstępnie zapoznać się z prawem spółek handlowych. Mowa tu na przykład o poznaniu rodzajów tego typu form działalności. Wyróżnia się spółki kapitałowe (akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością), a także osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne).
Na tym etapie przygotuj się także dokładnie do tego, jaką firmę chcesz założyć. Aby adwokat mógł udzielić Ci wartościowej porady prawnej, będzie potrzebował wielu informacji. Może zapytać o to, w jakiej branży ma działać przedsiębiorstwo, jaki ma plan biznesowy oraz ile osób miałoby założyć spółkę. Dlatego tak ważne jest, aby wcześniej ustalić we własnym gronie szczegóły dotyczące przyszłej firmy.
Z czym jeszcze może pomóc Ci adwokat?
Adwokat specjalizujący się w prawie spółek handlowych może pomóc Ci też z innymi kwestiami. Da Ci także wskazówki co do jej rejestracji i zapewni dalszą obsługę prawną. Adwokat jest przydatny w trakcie podziału, przekształcenia lub łączenia spółek, a także w trakcie sporów pomiędzy wspólnikami.