5 przykazań chirurga – o czym należy pamiętać w czasie pracy?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Celem każdego chirurga jest zapewnienie pacjentowi jak najlepszej opieki medycznej. Aby było to możliwe, medycy muszą stosować się do kilku przykazań chirurga – opierają się one na kodeksie etyki lekarskiej i trosce o dobro pacjenta. Dowiedz się, o czym specjaliści z dziedziny chirurgii powinni pamiętać w czasie pracy!

Nieustanne doskonalenie umiejętności zawodowych

Zawód chirurga jest profesją niezwykle wymagającą, której pełnienie wymaga przestrzegania kilku istotnych zasad – wśród nich wymienia się konieczność nieustannego poszerzania swej lekarskiej wiedzy. Specjalista z dziedziny chirurgii powinien stale edukować się w zakresie swej dyscypliny, aby być na bieżąco z wynikami najnowszych badań. Ponadto, Kodeks Etyki Lekarskiej zobowiązuje chirurgów do dzielenia się wraz ze światem lekarskim, w tym swymi współpracownikami, wszelkimi dokonanymi przez nich udoskonaleniami czy wynalazkami.

Dokładne chirurgiczne mycie i dezynfekcja rąk

Aby uniknąć przenoszenia wszelkiego rodzaju wirusów czy bakterii, chirurdzy powinni pamiętać o chirurgicznym myciu dłoni – jest to niezbędne przed i po każdej inwazyjnej procedurze. Czynność ta ma na celu niwelację flory przejściowej i obniżenie liczby drobnoustrojów znajdujących się na skórze. Trwa ona od 3 do 5 minut.

Kolejnym krokiem jest chirurgiczna dezynfekcja rąk. Podczas niej należy pobrać na suchą skórę środek do dezynfekcji, a następnie pocierać dłonie i przedramiona aż do łokci. W tym czasie dłonie trzymane są powyżej linii łokci. Czynność trwa co najmniej 90 sekund – następnie niezbędne jest odczekanie na samoczynne wyschnięcie dłoni, aby nałożyć rękawice.

Stosowanie środków ochrony indywidualnej

Specjalistyczna odzież medyczna pozwala zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu. Jakie można wymienić wśród niej elementy?

Fartuchy chirurgiczne

Fartuch chirurgiczny chroni przed bezpośrednim kontaktem z płynami ustrojowymi oraz skórą. Każdy chirurg jest zobowiązany do noszenia go w pomieszczeniach zabiegowych, aby zagwarantować bezpieczeństwo podczas przeprowadzania danej procedury medycznej. Co ważne, fartuchy chirurgiczne sterylne powinny być wykonane z należytą starannością. Muszą one spełniać szereg rygorystycznych norm.

Fartuchy chirurgiczne w Mercant wyróżniają się wysoką jakością – nie tylko stanowią skuteczną barierę przed drobnoustrojami, ale i zapewniają wysoki komfort chirurgom, dzięki czemu sprawdzą się w każdej placówce medycznej.

Rękawiczki chirurgiczne

Chirurdzy powinni pamiętać o odpowiedniej technice zakładania rękawiczek chirurgicznych, aby zachować jałowość ich zewnętrznej powierzchni. Ponadto, medycy muszą zmieniać rękawice przed kontaktem z kolejnym pacjentem czy przy wykonywaniu różnych procedur.

Maski chirurgiczne

Zakładanie maski medycznej chirurgicznej m.in. na bloku operacyjnym jest kwestią, o której nie może zapomnieć żaden chirurg. Znacząco zwiększają one poziom bezpieczeństwa panujący w danym pomieszczeniu!

Czepki medyczne

Sterylność ma duże znaczenie podczas przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów oraz operacji. Czepki medyczne pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia potencjalnego zagrożenia przenoszenia drobnoustrojów..

Odpowiednie dezynfekowanie narzędzi

Narzędzia chirurgiczne wykorzystywane podczas procedur medycznych powinny być całkowicie bezpieczne dla personelu oraz pacjenta. Aby było to jednak możliwe, niezbędne jest dokładne mycie oraz dezynfekcja sprzętu. Co ważne, cała procedura powinna być przeprowadzona według ściśle określonych wytycznych. Chirurdzy podczas swej pracy zobowiązani są do korzystania tylko i wyłącznie z czystych, zdezynfekowanych narzędzi.

Działanie według swej najlepszej wiedzy

Aby służyć zdrowiu oraz ludzkiemu życiu, chirurg powinien kierować się swą najlepszą wiedzą. Łączy się to z pierwszym przykazaniem – żeby zaoferować pacjentom odpowiednią pomoc, specjalista musi nieprzerwanie pogłębiać swą wiedzę dotyczącą swej pracy. Co ważne, medyk powinien wypełniać obowiązki, szanując przy tym pacjentów bez względu na kwestie, takie jak m.in. wiek, płeć, rasa, narodowość, wyznanie czy sytuacja materialna, poglądy polityczne.

Przykazania, którymi powinni kierować się chirurdzy, odwołują się do etyki lekarskiej i dbania o godność lekarskiego zawodu. Specjaliści z dziedziny chirurgii powinni oferować swą najlepszą pomoc każdemu pacjentowi, korzystając przy tym z najnowszej wiedzy medycznej. Ponadto, podczas przeprowadzania procedur medycznych, zobowiązani są oni do pamiętania o odpowiedniej odzieży, takiej jak fartuchy chirurgiczne czy sterylne rękawiczki, a także wykorzystywania sterylnych narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 1 =