Objawy zużycia sprężyn zawieszenia – co powinno Cię zaniepokoić?

zawieszenie

Sprężyna zawieszenia odgrywa bardzo istotną rolę w pracy samochodu. Ma wpływ na tłumienie wstrząsów, do których dochodzi na skutek pracy mas nieresorowanych. Należą do nich m.in. koła, hamulce czy elementy podwozia. Objawy zużycia sprężyn zawieszenia niestety przez wielu kierowców długo pozostają niezauważone. Warto jednak mieć o nich wiedzę i przygotować się do tego, by wymienić ten element w odpowiednim momencie.

 

Sprężyny zawieszenia w samochodzie – czym są i jaką funkcję pełnią?

Aby najprościej wytłumaczyć rolę sprężyn zawieszenia w samochodzie, wystarczy powiedzieć, że dzięki nim jeździmy komfortowo i nie odczuwamy wstrząsów, np. w trakcie poruszania się drogą o nawierzchni kiepskiej jakości. Podczas jazdy w naturalny sposób odczuwamy różnego rodzaju wstrząsy, a rolą sprężyn zawieszenia jest je redukować. To jednak nie wszystko. Poprawnie działające sprężyny wydłużają również żywotność pozostałych elementów układu zawieszenia. Dzięki nim na dłużej sprawność zachowają opony, wahacze czy amortyzatory. Koszty wymiany tych elementów w poszczególnych modelach aut mogą być bardzo wysokie. Dlatego poprawne działanie sprężyn zawieszenia jest ważne dla całego mechanizmu prowadzenia auta. I dlatego warto dbać o to, by były w dobrym zdanie – dla własnego bezpieczeństwa, komfortu i stanu portfela.

 

Jak sprawdzić sprężyny zawieszenia?

Objawy zużycia sprężyn zawieszenia nie zawsze są dla kierowców transparentne. Warto jednak pamiętać, że to elementy znoszące dość duże obciążenia, dlatego ich stan będzie ulegał stopniowemu pogorszeniu. Coraz częściej zdarza się, że ten element kwalifikuje się do wymiany nawet w kilkuletnich samochodach. Jakie są typowe, zauważalne gołym okiem objawy zużycia sprężyn zawieszenia?

  • Samochód optycznie „osiada”. Sprężyny zawieszenia nie pracują odpowiednio, dlatego auto traci prześwit. Wówczas jego sylwetka sprawia wrażenie, jakby była celowo obniżona. Jest to jeden z niewielu symptomów zużycia sprężyn zawieszenia, który da się zauważyć.
  • Sprężynom trudniej utrzymać masę samochodu, zwłaszcza przy jego dużym obciążeniu. Bardzo widoczne jest to w przypadku starszych modeli aut, do których wsiądzie komplet pasażerów.
  • Powierzchnia sprężyny może łatwo ulec uszkodzeniu i odsłonić element stalowy, który zaczyna przez to korodować. Najłatwiej to dostrzec w warsztacie.
  • Jeśli dojdzie do pęknięcia sprężyny zawieszenia, mogą pojawić się takie objawy, jak stukanie na nierównościach czy ściąganie podczas jazdy i przy hamowaniu. Słyszalne są również charakterystyczne brzdęknięcia przy mocnych skrętach i w trakcie naciskania hamulca.

naprawa zawieszenia

Czy sprężyny zawieszenia wymienia się parami?

Sprężyny zawieszenia w samochodzie można wymienić po ich kompletnym uszkodzeniu, ale zdecydowanie lepiej zrobić to profilaktycznie, zanim do takiego uszkodzenia dojdzie. Wielu mechaników zachęca, by robić to w samochodach, które mają ok. 10 lat. Przy zauważalnych objawach warto to oczywiście zrobić wcześniej. Trzeba również pamiętać o tym, że sprężyny zawieszenia wymienia się parami – na jedną oś. Jednak odpowiedź na to pytanie może być też inna, jeśli wziąć pod uwagę pęknięcie lub konieczność wymiany sprężyny przy niskim przebiegu. Wynika to wówczas najprawdopodobniej z jej wady i można sobie pozwolić na wymianę tylko jednej. Jeśli jednak mamy do czynienia ze standardowym zużyciem eksploatacyjnym, zazwyczaj jest konieczność wymiany pary. Z czasem tracą one swoje właściwości, a że mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego układu zawieszenia, warto zainwestować w ich wymianę i jeździć spokojniej i bardziej komfortowo.

Jakiej firmy sprężyny zawieszenia warto kupić? Najlepiej kierować się poleceniami dobrych i godnych zaufania sprzedawców, którzy w swojej ofercie mają tylko dobrej jakości produkty. Jedną z najbardziej znanych i cieszących się dużym uznaniem firm jest marka Eibach.

Co daje wymiana sprężyn zawieszenia w samochodzie?

Wymiana sprężyn zawieszenia w samochodzie to przede wszystkim większy komfort jazdy. To również oszczędność pieniędzy, jeśli wziąć pod uwagę, że ich niepoprawne funkcjonowanie może obniżyć żywotność wahaczy czy amortyzatorów. Warto także pamiętać, że sprężyny zawieszenia to elementy eksploatacyjne, które ulegają systematycznemu zużyciu, może dochodzić również do ich pękania. Narażone są także na korozję. Niewłaściwe funkcjonowanie układu zawieszenia może być niebezpieczne dla funkcjonowania całego samochodu, a na pewno jest mało komfortowe dla kierowcy i pasażera. Warto zatem założyć okresową wymianę tego elementu, np. co drugą wymianę amortyzatora. Wówczas możemy mieć pewność, że układ zawieszenia jako całość funkcjonuje sprawnie i żaden z elementów nie skraca żywotności innego.

Sprężyny zawieszenia, amortyzatory, wahacze i inne elementy układu znajdziesz w internetowym sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 3 =