Projekt salonu fryzjerskiego – co powinien uwzględniać?

Jak stworzyć salon fryzjerski tak, aby zachwycał i przyciągał? Warto pomyśleć o kilku ważnych elementach, które wbiją się w głowy klientów. Czasami nie wystarczy wykwalifikowana kadra. Musi być oryginalnie, stylowo i nowocześnie. Zobacz, jak zaprojektować salon fryzjerski, aby zachwycił wszystkich.

Jak zaprojektować salon fryzjerski?

W przypadku salonu fryzjerskiego należy mieć na uwadze dwie ważne rzeczy – styl całości i funkcjonalność. Projektując salon fryzjerski, należy myśleć o strefach. Należy wyznaczyć poczekalnię, ustalić ilość stanowisk, miejsce do każdego rodzaju sprzętu i punkt, w którym pracownicy będą mogli odpocząć. Wszystko powinno współgrać tak, aby zarówno klienci, jak i pracownicy czuli się dobrze. Jeśli ludzie będą wpadać na siebie, przeszkadzać sobie nawzajem, a przestrzeń osobista nie będzie istnieć, przyczyni się to do powstawania różnorodnych problemów.

Projekt salonu fryzjerskiego to po pierwsze komfort pracy i pełna swoboda działania, następnie pod uwagę bierze się styl. Salony fryzjerskie są bardzo otwarte pod tym względem. Można pokusić się o styl nowoczesny, eklektyczny, glamour, vintage, retro czy loft. Pod uwagę należy wziąć otoczeni, budynek, w którym znajduje się salon oraz grupę klientów, do których chce się dotrzeć. Jeśli salon zbudowany jest w starej kamienicy, nie warto tworzyć go w stylu nowoczesnym. Jeśli jednak postawiony jest w centrum nowej dzielnicy miast, lepiej unikać stylu pełnego antyków. W kwestii doboru klientów należy pod uwagę wziąć głównie wiek i płeć. Najlepiej wybierać kolory neutralne, które nie biją po oczach i nie kojarzą się z żadną grupą wiekową czy z płcią. Dobrze sprawdzą się biele, beże, szarości czy pastelowe odcienie zieleni i żółci. Wszystko można połączyć z ciekawymi dodatkami, które zapewnią niesamowity efekt i przyciągną spojrzenie.

Strefy w salonie fryzjerskim – absolutne must have

Projekt salonu fryzjerskiego musi uwzględniać strefy. To one umożliwiają bezpieczną, przyjemną i komfortową pracę. Takie strefy należy na wstępie wydzielić. Warto jest pomyśleć o poczekalni, recepcji, stanowiskach podzielonych na: strzyżenie, pielęgnację, mycie i masaż czy koloryzacja. Ważne strefy to również miejsca gospodarcze, w których trzyma się lustra, wózki, fotele, myjnie, podnóżki czy innego rodzaju sprzęty. Do tego należy wziąć pod uwagę miejsca tylko dla pracowników, takiej jak pokój odpoczynku, kuchnia czy łazienka. Dzięki temu nie tylko klienci będą czuli się komfortowo, lecz także pracownicy. Więcej o strefach przeczytacie na stronie https://grid.com.pl/biuro-projektowe-oferta/projekty-lokali-uslugowych/projektowanie-salonow-fryzjerskich/.

Zadbaj o bezpieczeństwo i funkcjonalność

Salony fryzjerskie muszą zaprojektowane być tak, aby klienci chętnie do nich przychodzili, a pracownicy cieszyli się ze swojej pracy. Projekt salonu fryzjerskiego powinien zakładać wszelkie strefy, pomieszczenie socjalne, toalety i przedmioty, które należy przechowywać w salonie. Pod uwagę warto wziąć miejsca na kosmetyki do pielęgnacji czy koloryzacji. Wymagają one bezpiecznego punktu, w którym nie będą narażone na światło słoneczne ani wysokie temperatury. Taki punkt z kosmetykami musi być również ogólnodostępny dla pracowników, aby ci w trakcie pracy mogli szybko udać się po potrzebny produkt. Taki projekt salonu fryzjerskiego zależny jest w głównej mierze od powierzchni, na której można działać. Im większy teren, tym ciekawsze efekty można uzyskać.

Modny wystrój też jest ważny

Styl salonu fryzjerskiego należy dostosować do otoczenia, klientów i pracowników. Ten nie powinien w żaden sposób przytłaczać a najlepiej, aby świetnie współgrał ze sprzętem fryzjerskim. Najczęściej stawia się na minimalizm, eklektyzm i nowoczesność. Do tych stylów najłatwiej dobrać meble. Niewielka ilość dodatków, proste półki i regały, duże lustra, jasne kolory, czyste odcienie, które kojarzą się z dbaniem o higienę i otwarte przestrzenie. Takie cechy mogą ułatwiać pracę zatrudnionym specjalistom oraz przyciągać uwagę klientów.

Tworząc projekt salonu fryzjerskiego, warto pomyśleć o klientach. Jeśli w salonie pracować będzie osoba, która w głównej mierze zajmować się będzie dziećmi, dobrze jest stworzyć dla nich jakiś specjalny kącik. W tym celu można np. stanowisko czy dwa przerobić na bardziej kolorowe, a zamiast normalnych foteli postawić takie, które przypominają, np. samochodziki czy karoce. To świetna atrakcja dla dzieci, które normalnie nie mają ochoty siedzieć na sztywnych fotelach i spędzać czas bez zabawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × trzy =