Co trzeba wiedzieć przed zakupem pompy ciepła?

Co trzeba wiedzieć przed zakupem pompy ciepła?

Obecnie wielu inwestorów decyduje się na montaż pompy ciepła, zamiast tradycyjnych systemów grzewczych. Jest to zdecydowanie najefektywniejsze rozwiązanie, które pozwala uzyskać wiele korzyści. Pobierając darmowe źródło energii z otoczenia, możemy znacznie zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach. Jest to w zupełności bezobsługowe urządzenie, które zapewni odpowiednią ilość ciepła dla dowolnych obiektów. Na co warto zwrócić uwagę, planując montaż pompy ciepła?

Pompa ciepła – czym się charakteryzuje?

Pompa ciepła to system grzewczy dopasowany do zróżnicowanych potrzeb obiektów. Zapewnia nie tylko ciepło otoczenia, ale także podgrzewa wodę użytkową. Ponadto wiele modeli wyposażonych jest w dodatkowe funkcje (np. chłodzenia), dzięki którym decydując się na ich montaż, uzyskamy najnowocześniejsze rozwiązania. Niemniej jednak wybierając odpowiednie urządzenie, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które będą miały wpływ na jego funkcjonalność. Ważne jest również dobranie urządzenia zgodnie z zapotrzebowaniem budynku. W tym pomocne okaże się narzędzie, jakim jest kalkulator online: https://heatergo.pl/kalkulator/. Jest to skuteczny sposób na obliczenie potrzebnej mocy systemu na podstawie parametrów obiektu.

Jaki rodzaj urządzenia wybrać?

Przed zakupem pompy ciepła należy zwrócić uwagę na najważniejszy czynnik, czyli źródło ciepła. Jest to miejsce poboru energii z otoczenia, czyli:

  • wody, 
  • gruntu,
  • powietrza. 

Wszystkie z nich zapewniają podobną funkcjonalność i wydajność. Pompy gruntowe i wodne przed zamontowaniem wymagają wykonania odwiertów, dlatego też jest to rozwiązanie sprawdzające się lepiej w przypadku nowych działek i inwestycji. Wybierając powietrzną pompę ciepła, nie trzeba przystosowywać instalacji, jest ona również zdecydowanie prostsza w montażu. Niemniej jednak wybór odpowiedniego źródła ciepła jest indywidualną kwestią, dopasowaną do potrzeb obiektu oraz użytkowników.

Pompa ciepła występuje również w dwóch rodzajach – jest nią monoblok i split, które znacznie różnią się pomiędzy sobą. Pierwsza z nich przeznaczona jest do montażu zewnętrznego, w przeciwieństwie do jednostek split, które wymagają zainstalowania dwóch części zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W tym przypadku montaż jest zdecydowanie bardziej problematyczny, dlatego też powinien on zostać wykonany przez sprawdzonych specjalistów, którzy podczas instalacji wypełnią system czynnikiem roboczym oraz trwale go uszczelnią. W przypadku pompy ciepła monoblok montaż jest zdecydowanie prostszy i mniej problematyczny, a zakupione urządzenie jest już uzupełnione czynnikiem roboczym.

Kalkulator pomp ciepła - sprawdź!

Jak dobrać moc urządzenia? Kalkulatory online

Pompa ciepła wymaga zastosowania odpowiedniej mocy urządzenia dopasowanej do potrzeb obiektu. Dlatego też wiele firm oferuje darmowe narzędzia obliczające te dane, które pozwolą dopasować odpowiednią wydajność instalacji w zależności od indywidualnych parametrów. Kalkulatory online sprawdzą się doskonale zarówno w przypadku osób chcących zainstalować te systemy w swoich domach, jak również w firmach czy zakładach. Na podstawie najważniejszych danych dotyczących budynku możliwe jest dopasowanie idealnej pompy ciepła. Pod uwagę brane są kluczowe czynniki, takie jak między innymi:

  • zapotrzebowanie energetyczne budynku,
  • parametry budynku,
  • zużycie energii,
  • opłacalność inwestycji itd. 

Pompa ciepła – wydajne i funkcjonalne ogrzewanie dla Twojego domu

Pompy ciepła to obecnie najpopularniejsze systemy grzewcze, które są doskonałą alternatywą dla nieefektownych, tradycyjnych rozwiązań. W tym przypadku nie należy obawiać się nieustannie zmiennych taryf paliw grzewczych. Wykorzystywanie energii odnawialnej to świetny sposób na ogrzewanie budynku w sposób zrównoważony, bez negatywnego wpływu na środowisko. Na rynku znajdziemy wiele interesujących programów dofinansowań, dzięki którym inwestycje te szybko się zwrócą. Korzystając z wygodnych i intuicyjnych kalkulatorów pomp ciepła, możliwe jest potencjalne oszacowanie kosztów w zależności od indywidualnych czynników. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =