Czy samodzielny wywóz gruzu jest opłacalny?

Remonty i przebudowy same w sobie mocno uszczuplają domowy budżet. Nic więc dziwnego, że każdy poszukuje w tej kwestii oszczędności. Na celowniku znajdują się zwłaszcza koszty wywozu odpadów poremontowych. Czy jednak faktycznie opłaca się samodzielnie przetransportować gruz do wskazanego punktu? Przekonajmy się.

Gdzie wywozi się gruz?

W każdej gminie znajdują się punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). To właśnie tam powinien trafić gruz. Przedtem należy jednak skontaktować się z daną jednostką, aby uzyskać odpowiedź na najbardziej palące pytania. Dla przykładu warto wiedzieć, czy są przygotowani na samodzielny wywóz gruzu w danym terminie oraz, czy przyjmą konkretne odpady.

Adres PSZOK-u można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta bądź Urzędu Gminy. W niektórych miejscowościach istnieje więcej niż jeden punkt odbioru, a ich godziny otwarcia różnią się od siebie.

Kiedy samodzielny wywóz gruzu jest opłacalny?

Należy pamiętać, że punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych nie są całodobowe. Godziny pracy zazwyczaj są dość standardowe, np. od 8:00 do 16:00 czy od 7:00 do 15:00. Zdarzają się jednak i takie, które w dniach roboczych są czynne aż do 18:00. Należy jednak zapomnieć o niedzielach oraz świętach, a w niektórych przypadkach nawet o całych weekendach. A w wielu przypadkach to idealny moment na przeprowadzenie remontu.

Niemniej jeśli ma się czas w standardowych godzinach pracy, to warto zadzwonić do PSZOK-u, zapakować gruz w solidne worki (najlepiej wytrzymałe Big Bag, które kosztują kilkadziesiąt złotych za sztukę) i przewieźć je własnym samochodem do wskazanego miejsca. Wówczas jedynym wydatkiem będzie spalone paliwo.

Dlaczego warto zamówić usługę wywozu?

Jak łatwo się domyślić, samodzielny transport ma sens jedynie w przypadku niewielkich remontów. Wówczas łatwo zorganizować wywózkę. A co, jeśli przeprowadza się kompleksową przebudowę? Ilość wytworzonego gruzu może być znacznie większa. Dlatego lepiej zdecydować się na współpracę ze specjalistami.

Wśród zalet należy wymienić podstawienie specjalnego kontenera i jego regularny wywóz. W efekcie nie trzeba się martwić o zalegający gruz albo uszkodzenie własnego pojazdu. Na dodatek specjaliści zawsze podpowiedzą w kwestii segregacji, dzięki czemu cały proces przebiegnie bezproblemowo.

Ile kosztuje usługa wywozu odpadów budowlanych?

To zależy od kilku czynników, wśród których najważniejszym jest rozmiar wynajętego kontenera oraz rodzaj wywożonego gruzu. Oprócz tego liczy się jeszcze termin podstawienia i zabrania zbiornika. Usługa wywozu odpadów budowlanych jest więc wyceniana uczciwie.

Jednego można być pewnym: koszt realizacji – w porównaniu do kłopotów, jakie może sprawić samodzielny transport – z pewnością nie nadwyręży w znaczący sposób domowego budżetu.

Aby dowiedzieć się więcej o szczegółach związanych z usługą wywozu odpadów budowlanych, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z przedstawicielami firmy Śmieci.eu. Odpowiedzą na każde pytanie i przygotują profesjonalną wycenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × dwa =