Czy strategie długoterminowe to rozwiązanie w obliczu niestabilności rynków?

Informacja reklamowa
Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Mniej doświadczeni inwestorzy śledząc indeksy giełdowe często przeżywają emocjonalne katusze, bo wyceny akcji zmieniają się codziennie i trudno im znosić nieustanną huśtawkę nastrojów. Przy długoterminowym inwestowaniu nie trzeba się tym przejmować.

Tym bardziej jeśli zbudowaliśmy swój portfel opierając go na instrumentach bardziej odpornych na codzienne wahania koniunktury. Wbrew pozorom rynek kapitałowy oferuje ich całkiem sporo.

Większości ludzi giełda kojarzy się wyłącznie z akcjami, które rzeczywiście poddawane są dużym wahaniom. Oczywiście, bywają okresy spokojniejsze, ale z reguły przeplatane są one albo „gorączką złota”, gdy ceny akcji zaczynają gwałtownie wzrastać, albo równie gwałtownym „atakiem niedźwiedzi”, czyli bessą i spadkiem ceny. Tymczasem na giełdach są notowane także obligacje – skarbowe i korporacyjne – których wyceny są co do zasady znacznie bardziej stabilne.

Posiadanie w swoim portfelu obligacji jest bardzo istotne, bo stabilizują one całą naszą inwestycję kapitałową, a ponadto pozwalają godziwie zarobić, z reguły znacznie więcej niż posiadając lokatę bankową.

Obligacje dla długodystansowców

Obligacje są szczególnie dobrym rozwiązaniem dla inwestorów długoterminowych, czyli osób posiadających długi horyzont czasowy. Długi, czyli przynajmniej kilkuletni. To przede wszystkim osoby wykorzystujące giełdę do gromadzenia oszczędności na emeryturę lub zaopatrzenia swoich dzieci – kupno w momencie urodzenia dziecka jednostek uczestnictwa na przykład obligacji korporacyjnych i systematyczne dopłacanie do niego nawet niewielkich sum może nas po dwudziestu latach bardzo mile zaskoczyć, bo wchodzącemu w dorosłość dziecku będziemy mogli np. kupić mieszkanie bądź sfinansować prestiżowe studia.

Do dyspozycji inwestorów długoterminowych rynek kapitałowy oddaje dwa rodzaje obligacji. Pierwsze, tzw. skarbówki, mają opinię najbezpieczniejszych instrumentów rynku kapitałowego, bo są emitowane przez państwa. Drugim tego rodzaju instrumentem są obligacje korporacyjne.

Fundusze obligacyjne

Ryzyko, które bierze na swoje barki inwestor zainteresowany obligacjami korporacyjnym jest wprawdzie nieco większe niż w wypadku skarbówek, ale jednak znacznie mniejsze niż w przypadku akcji. „Korporaty” to papiery wartościowe emitowane przez firmy, rodzaj zaciąganego przez nich długu i spłacanego oczywiście z odsetkami. Wyższość obligacji korporacyjnych nad skarbowymi polega na tym, że są one z reguły wyżej oprocentowane niż „skarbówki”, co oznacza wyższą stopę zwrotu dla inwestorów.

Choć zarówno obligacje skarbowe, jak i korporacyjne są instrumentami stosunkowo prostymi i można je kupować również indywidualnie, to lepszym rozwiązaniem wydaje się inwestowanie w nie za pośrednictwem specjalistycznych funduszy inwestycyjnych. W ten sposób jeszcze bardziej ograniczamy ryzyko – bo emitenci są dobierani przez specjalistów umiejących analizować raporty spółek – a ponadto fundusze kupują takie obligacje ze znaczącym dyskontem, co potencjalnie gwarantuje nam wyższą stopę zwrotu.

Zastrzeżenia prawne

Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego.

Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.

Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat.

Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + trzynaście =