Czym żywią się jeże?
Jeże to wciąż nieodłączny element polskiego krajobrazu. Wiele osób jednak nie wie czym żywią się jeże. Czy jeże jedzą myszy? A może jabłka, które przenoszą na swoim kolczastym grzebiecie? Dziś postaramy się udzielić odpowiedzi na te nurtujące pytania.
Jak wygląda jeż?
Jeż to niewielkich rozmiarów zwierzę, żyjące często w naszych sadach czy ogrodach. Jego charakterystyczną cechą są ostre kolce, których liczba dochodzi nawet do 5000. Kolec jeża to nic innego, jak przekształcony w taką właśnie formę włos. Zapewniają one bezpieczeństwo temu wyjątkowo sympatycznemu zwierzakowi. W obliczu niebezpieczeństwa jeż bowiem zwija się w ostrą kulkę, odstraszającą potencjalnego wroga. Jeże cechuje również wydłużony pyszczek, który ujawnia się, gdy zwierzątko nie czuje zagrożenia.
Czym żywią się jeże w naturze?
Czym żywią się jeże żyjące w środowisku naturalnym? Wbrew pozorom na ich talerzu nie znajdzie się miejsce dla czerwonych jabłek, będących swego rodzaju atrybutem kolczastych zwierzątek. To, czym żywi się jeż, zelży w znacznej mierze od dostępności do pokarmu. To, co jedzą jeże w Polsce to przede wszystkim owady i ślimaki oraz małe gady. Co jedzą jeże małe? Tutaj często wymieniane są chociażby gruszki i mniejsze owady.
Co jedzą jeże ogrodowe?
Jeśli w naszym ogrodzie pojawiają się jeże co jedzą, żeby przetrwać? Przede wszystkim bezkręgowce, takie jak np. ślimaki, dżdżownice i różnego rodzaju owady. Do grupy tego, co jedzą jeże dzikie należą również niewielkich rodzajów kręgowce, jak np. żaby i pisklęta z gniazd, które tworzone są na ziemi. Jeśli mieszkańcem przydomowego ogrodu jest właśnie jeż co jedzą, by nieco jeszcze urozmaicić dietę? Zdarzają się również jaszczurki i węże oraz niewielkie gryzonie.
Co jedzą jeże pigmejskie?
Jeśli chodzi o gatunek jeż pigmejski żywienie zależy od miejsca życia. Małe jeże pigmejskie oraz te nieco większe osobniki w środowisku naturalnym żywią się niewielkimi gadami, ślimakami, jajami ptaków i owadami. Jeśli naszym zwierzęciem domowym będzie właśnie jeż pigmejski jedzenie należy również dostosować do jego potrzeb. Co jedzą jeże pigmejskie w warunkach domowych? To np. dżdżownice, które znaleźć można w przydomowym ogrodzie. Jeśli nie mamy dostępu do ogrodu, a naszym pupilem domowym jest jeż pigmejski co je takie zwierzę? Można mu wówczas zaserwować warzywa, owoce i gotowane jaja.
Czy jeż poluje na szczury?
Małe jeże nie są w stanie złapać dużej myszy, nie wspominając nawet o szczurze. Większe zwierzęta z łatwością jednak polują na myszy. To, co zjada jeż, zależy więc w znacznej mierze od jego możliwości łowieckich. Jeż większych rozmiarów zapoluje już na mysz, choć szczury stanowią dla niego wielkie wyzwanie.
Czy jeż je jabłka?
Wbrew powszechnym opiniom do grupy tego, co jedzą jeże nie należą wcale jabłka, choć jeż w domu może być nimi częstowany. Jeż jest zwierzęciem mięsożernym i to właśnie różnego rodzaju owady, dżdżownice czy małe gady stanowią jego podstawowy posiłek.
Czy jeż je ślimaki?
Jednym ze zwierząt mięsożernych jest właśnie jeż żywienie opiera się więc w znacznej części na pokarmie zwierzęcym, takim jak żaby, jaszczurki, dżdżownice, owady i właśnie ślimaki. Jeż jako zwierzę domowe również może jeść ślimaki. Jednak w przypadku domowych zwierząt, którym również może być np. jeż pigmejski wymagania można ograniczyć do gotowanych jajek, dżdżownic, a nawet pokarmu dla kota.
Czy jeże jedzą żaby?
To, co je jeż zależy w dużej mierze od dostępności do różnego rodzaju pokarmu. Mogą to być również żaby, choć na ogół nie stanowią one podstawowego posiłku tych sympatycznych zwierzątek.
Czym nie karmić jeża?
Co jedzą jeże hodowlane? Czym nie karmić jeża w ogrodzie, żeby mu nie zaszkodzić? Zarówno jednym, jak i drugim z pewnością nie wolno podawać chleba. Zakaz dotyczy również przyprawionych potraw, twardych nasion i owoców cytrusowych. Jeże nie mogą także jeść słodyczy. Należy pamiętać, że jeśli w naszym domu zamieszka jeż pigmejski, ile żyje zależy m.in. od prawidłowej diety. Należy więc przestrzegać zakazów, by nie przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia pupila.
Jeże są super. Bardzo lubię te zwierzaki, nikomu nie przeszkadzają i robią dużo dobrego.