Milin amerykański – Uprawa, pielęgnacja, wymagania rośliny!

Milin amerykański

Milin amerykański to wyjątkowa roślina, stanowiąca niezwykłą ozdobę wielu ogrodów. Dlaczego milin nie kwitnie? To pytanie zadają sobie z pewnością ci, którzy spodziewali się spektakularnych efektów wizualnych, a spotkało ich spore rozczarowanie. Na szczęście można zaradzić tej sytuacji, poznając źródło problemu i eliminując je.

Milin amerykański – opis rośliny

Milin amerykański w donicy to bardzo częsty widok w przydomowych ogrodach. Świetnie sprawdza się również przy pergolach i altankach. To odznaczające się niezwykłą urodą pnącze przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, stąd jego nazwa milin amerykański liście w ciemnozielonym kolorze nie są tak wyjątkowe, jak kwiaty. Przypominają one swoim wyglądem trąbki, umieszczone na końcach pędów. Nie ma chyba osoby, która nie zwróciłaby uwagi na milin amerykański kiedy kwitnie. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o milin amerykański kwitnienie następuje dopiero po kilku sezonach.

milin amerykański w donicy

Jak uprawiać Milin amerykański?

Gdy chodzi o milin amerykański wymagania dotyczą zwłaszcza gleby i stopnia nasłonecznienia. Zdecydowanie bardziej woli on żyzne podłoże i bardzo źle znosi brak wody, dlatego też trzeba go regularnie nawadniać. Jeśli marzy nam się milin amerykański kiedy sadzić? W miejscu, gdzie planujemy milin amerykański sadzonki powinny być umieszczone jesienią, przed pierwszymi przymrozkami. Chcąc posiadać własny milin amerykański wysiew z nasion jest również możliwy, choć zajmuje znacznie więcej czasu.

milin amerykański uprawa

Gdzie sadzić milin amerykański?

Krzewy ozdobne milin amerykański i jemu podobne warto sadzić w nasłonecznionych miejscach. Niezależnie od tego, czy to milin amerykański na balkonie, w donicy czy obok pergoli – musi mieć dostęp do sporej ilości promieni słonecznych. Gdy chodzi o milin amerykański uprawa powinna odbywać się również na żyznej glebie, najlepiej ze stałym dostępem do wody. Wielu posiadaczy chciałoby również wiedzieć, czym nawozić milin amerykański? Na wiosnę powinien to być nawóz długodziałający w sezonie natomiast wieloskładnikowy.

milin amerykański sadzonki

Kiedy sadzić milin amerykański?

Jeśli marzy nam się milin amerykański wysiew powinien nastąpić jeszcze przed nocnymi przymrozkami. Najlepiej zrobić to w okolicy października, gdy pogoda sprzyja takim rozwiązaniom. Jeśli samodzielnie rozmnażamy milin amerykański nasiona potrzebują zimowego chłodu, by wykiełkować. Gdy pogoda zadba o milin amerykański rozmnażanie z nasion będzie możliwe już na wiosnę.

milin amerykański rozmnażanie

Dlaczego milin amerykański nie kwitnie?

Milin amerykański nie kwitnie wówczas, gdy źle wybraliśmy miejsce. Nie może być ono narażone na porywiste wiatry. Roślina wymaga natomiast znaczniej ilości promieni słonecznych i ciepła, które one dają. Jeśli planujemy posadzić w ogrodzie milin amerykański odmiany rośliny lepiej zlokalizować w dobrze nasłonecznionych i nagrzewających się miejscach. Jeśli chodzi o milin amerykański choroby liści mogą także wpłynąć na pogorszenie wyglądu wizualnego rośliny. Niesprzyjające warunki mogą bowiem spowodować pojawienie się mszyc i męczniaka prawdziwego.

dlaczego milin nie kwitnie

Milin amerykański rozmnażanie

Jak rozmnożyć milin amerykański? Można chociażby pobrać sadzonki pędowe z wierzchołków pędów. Należy je następnie umieścić w piaskowym podłożu i ustawić w ciepłym miejscu, pamiętając o dostarczeniu odpowiedniej ilości wody. Jeśli chodzi o milin amerykański rozmnażanie może również odbywać się przez okłady. Zdrowy pęd układa się wówczas na ziemi i po uprzednim nacięciu, obsypuje warstwą gleby. Roślina powinna wówczas wypuścić nowe pędy.

Jak przycinać Milin amerykański?

Kiedy przycinać milin amerykański i jak przycinać milin amerykański to dwa niezwykle ważne pytania. Jeśli posadzimy w ogrodzie milin amerykański przycinanie można rozpocząć niemalże od razu. Pędy skracamy wówczas o jedną trzecią. Cięcie milina amerykańskiego przeprowadza się również w końcówce sezonu. Wówczas odcinamy połowę rośliny, a także chore i słabe pędy. Mając w ogrodzie milin amerykański cięcie powinno się wykonywać dotąd, aż roślina będzie wystarczająco gęsta. W gatunkach takich jak milin amerykański cięcie odmładzające przeprowadza się co 2-3 lata.

1 komentarz do “Milin amerykański – Uprawa, pielęgnacja, wymagania rośliny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + jeden =