Jak przeprowadzić renowację dachu z papy, na co zwrócić uwagę?

Papa jest jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych ze względu na stosunkowo niski koszt wykonania. Niestety często dachy z papy są narażone na uszkodzenia, ponieważ materiał ten niezbyt dobrze znosi zmiany temperatury. Podpowiemy Ci, jak wykonać renowację dachu z papy, aby zwiększyć jego trwałość.

Jak przygotować dach z papy do renowacji?

Chociaż renowacja dachu z papy zazwyczaj nie wymaga całkowitej wymiany pokrycia, to zlokalizowanie ubytków i przecieków może okazać się sporym wyzwaniem. Z tego względu dobrym pomysłem wydaje się hydroizolacja dachu płynną membraną na bazie żywicy poliuretanowej. Kompleksową renowację dachu z papy wykonasz z produktami DuroDach, które nie tylko są łatwe w aplikacji, ale również mogą zapewnić wysoką ochronę przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W pierwszej kolejności należy dokładnie odkurzyć dach, pozbywając się liści, gałęzi i pyłu. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń dobrym pomysłem może być także umycie jego powierzchni przy pomocy specjalnej myjki ciśnieniowej. Warto przeprowadzać tego typu prace, gdy na dworze panuje temperatura powyżej 20°C, aby dach z papy miał szansę wyschnąć przed podjęciem dalszych prac.

Jak odnowić dach z papy?

Chcąc przeprowadzić renowację dachu z papy, warto dokładnie przyjrzeć się całemu pokryciu, aby upewnić się, że nie występują w nim żadne pęknięcia. Widoczne ubytki należy naprawić przy pomocy masy bitumicznej lub specjalnego kleju. W przypadku większych uszkodzeń konieczne może okazać się nałożenie kolejnej warstwy papy. Takiej naprawy można dokonać na zimno przy użyciu gwoździ lub na gorąco, rozgrzewając papę palnikiem i przyklejając ją do uszkodzonej powierzchni. Warto także rozważyć pokrycie dachu specjalną włókniną, aby dodatkowo zabezpieczyć go przed przeciekami. Następnie można przystąpić do nakładania płynnej membrany bezspoinowej. Powłokę najlepiej aplikować przy pomocy pędzla, wałka lub natryskowo. Dla osiągnięcia lepszego efektu warto nałożyć co najmniej 2 warstwy hydroizolacji.

O czym warto pamiętać podczas hydroizolacji dachu?

Uszczelniając dach z papy, należy zwrócić uwagę na miejsca szczególnie narażone na powstanie przecieków — należą do nich przede wszystkim komin, wyloty wentylacyjne i okna dachowe. Dobrym pomysłem może być zabezpieczenie tych miejsc masą uszczelniającą lub taśmą butylową. Warto także zdecydować się na pokrycie obszarów, gdzie elementy te łączą się z pokryciem dachowym, dodatkową warstwą membrany bezspoinowej. Hydroizolację dachu najlepiej przeprowadzać w suchych warunkach.

Renowacja dachu z papy wymaga odpowiedniego przygotowania jego powierzchni i dokładności podczas nakładania warstwy uszczelniającej. Odpowiednio przeprowadzona hydroizolacja może zapewnić pokryciu dachowemu wieloletnią trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + dwa =