Jakie są pozytywy posiadania wycofanych już banknotów?

Teoretycznie tytułowe pytanie wydaje się kompletnie pozbawione sensu. Po co trzymać gotówkę, którą i tak nie będzie już można płacić. Paradoksalnie nie jest ono aż tak absurdalne. Jest bowiem parę pomysłów, jak można wykorzystać takie pieniądze.

Jednymi z tych, którzy takie banknoty przyjmą z wielką chęcią, są numizmatycy. To dzięki pasji wielu z nich, niektóre kolekcje mogą budzić podziw. Nie ukrywajmy, że zbiory są też pewnego rodzaju polisą na nieco gorsze ekonomicznie czasy. Sprzedając gotówkę, warto mieć jednak na uwadze kilka czynników. Pierwszym z tych, które warto wymienić, jest to, jak dawno wycofano poszczególne egzemplarze. Mowa tu o konkretnej serii nadal obowiązujących już walut, ale nie tylko. Czasem równie lub nawet bardziej cenne, mogą okazać się przecież te banknoty, które pochodzą z wycofanych już systemów pieniężnych. Patrząc tylko na Stary Kontynent, jest ich przecież niemało. Wystarczy wymienić choćby włoskiego lira, czy niemiecką markę. Obie zostały zresztą zastąpione, wraz z wejściem Włoch oraz Niemiec do strefy euro. Nie mniejszy wpływ na późniejszą kwotę, jaką można otrzymać przy sprzedaży ma też to, w jakim stanie utrzymane są pieniądze. Mowa tu zarówno o tym, by chronić je przed przedarciami, jak i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Warto wymienić tu na przykład przebarwienia. W najlepszym nomen omen interesie, będzie więc to, by nie zniszczyć bilonów.

Na pieniądzach, które straciły już moc środka płatniczego, można również zarobić w inny sposób. Wystarczy wybrać się do któregoś z większych kantorów i sprzedać je w skupie. To także może być niezły sposób na podreperowanie budżetu. Tym bardziej że obecne chwile nie należą do łaskawych, jeśli idzie o stan konta wielu z nas. Może też zdarzyć się tak, że ktoś wybiera się za granicę. Wtedy bardziej od sprzedaży, interesować będzie wymienienie gotówki. Z tym również nie powinno być problemów. Także wymiany można dokonać w kantorze walutowym. Dotyczy to zresztą tutaj nie tylko wycofanych banknotów, ale również takich, które z różnych powodów mogły ulec uszkodzeniu. Dobrym sposobem, by mu zapobiec, będzie zakup dedykowanych klaserów lub pudełek.

Kolejne działanie, można nazwać tym z kategorii pro bono. Mowa tu o przekazaniu egzemplarzy na rzecz jednego z muzeów. Najlepszymi do tego miejscami będą placówki muzealne o charakterze historycznym. Również takie miejsce będzie szczególnie zadowolone zwłaszcza z takiej gotówki, która już dawno została wycofana. Chodzi zresztą nie tylko o waluty zagraniczne. Trzeba pamiętać o tym, że polski złoty, został po raz pierwszy wyemitowany już w czasach obowiązywania II Rzeczpospolitej. Zresztą trzeba nawiasem mówiąc, zaznaczyć, że jak na relatywnie młodą walutę, jej losy są zresztą dość ciekawe. Ostatnim najbardziej znaczącym epizodem w historii złotego, była denominacja. Nastąpiła ona w 1995 roku.

Interesuje Cie usluga skupu wycofanych walut czy wymiana walut? Warto poznac oferte firmy Tavex, ktora od ponad 30 lat dziala na polskim rynku, to takze miejsce, gdzie bez problemu otrzymasz wycene na zlote sztabki czy zlote monety bulionowe od reki lub z wysylka w 24godziny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − dziewięć =