Upadłość układowa – jakie są najważniejsze korzyści dla dłużnika?

Upadłość układowa to procedura, która jest bardzo rzadko wykorzystywana. Warto jednak wiedzieć, że istnieje taka opcja.

Co to jest upadłość układowa?

Upadłość układowa jest rozwiązaniem, z którego skorzystać mogą te spółki, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie są w stanie spłacać zobowiązań. W ramach tej procedury, następuje restrukturyzacja zobowiązań dłużnika – najpierw ustaleń dokonuje zgromadzenie wierzycieli, potem całość zatwierdza sąd. Warto wiedzieć, że propozycje układowe zgłosić może nie tylko dłużnik, ale także wierzyciel oraz syndyk. Warto skorzystać z pomocy prawnej i ustalić faktyczny stan przedsiębiorstwa, a przede wszystkim to, czy sytuacja kwalifikuje się do upadłości układowej. Podmioty takie jak Kancelaria Nowacka & Górnicki reprezentują w postępowaniach z tego zakresu.

Firma w upadłości układowej

Podstawowym warunkiem ogłoszenia upadłości układowej jest niewypłacalność podmiotu. Co istotne, stan taki musi utrzymywać się przez ponad 3 miesiące. Drugą opcją jest przekroczenie przez zobowiązania pieniężne dłużnika wartości całego jego majątku, przez okres dłuższy niż 24 miesiące. Warto wiedzieć, że alternatywą dla upadłości układowej, obecnie częściej stosowaną, jest postępowanie restrukturyzacyjne. Wybór odpowiedniej dla danej sytuacji formy, warto skonsultować ze specjalistą. Kancelaria Prawa Restrukturyzacyjnego może pomóc na każdym etapie postępowania. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest pod linkiem https://www.nowackagornicki.pl/upadlosc-konsumencka/.

Upadłość układowa zmiany w przepisach

Bardzo dużo w zakresie upadłości zmieniło się w 2016 roku. Obecnie nie mówimy już o upadłości układowej w takim kształcie jak kiedyś. Częściowo, procedura ta przeniesiona została do ustawy Prawo restrukturyzacyjne, częściowo realizowana jest na podstawie Prawa upadłościowego. Co istotne, postępowanie w sprawach upadłości układowej nie dotyczy przedsiębiorstwa a dłużnika. W ramach upadłości układowej może być prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne pod okiem doradcy restrukturyzacyjnego. W obecnych regulacjach istnieje wyjątek, który mówi, że można zawrzeć układ w ramach postępowania upadłościowego, jeżeli dochodzi do niego już po ogłoszeniu upadłości firmy. Układ ten można zawrzeć tylko wtedy, jeżeli takie rozwiązanie w lepszy sposób zaspokoi wierzycieli.

Jakie są zalety upadłości układowej dla dłużnika?

Wniosek o upadłość układową składa się wtedy, kiedy chcemy, aby był on rozpatrywane zgodnie z przepisami prawa upadłościowego, co oznacza, że układ z wierzycielami zawrzemy dopiero po ogłoszeniu upadłości firmy. Korzystną opcją dla dłużnika może być wyłączenie pewnych przepisów Kodeksu pracy. Na przykład przedsiębiorstwo może rozwiązać umowę z pracownikami, skrócić okres wypowiedzenia, nawet wtedy gdy są oni na urlopie L4 lub są się tuż przed wiekiem emerytalnym. Dłużnikowi może to pomóc w lepszy sposób rozwiązać sprawy firmy. Korzystne dla dłużnika jest również to, że działalność firmy może być kontynuowana mimo toczącego się postępowania upadłościowego. Warto też wspomnieć, że przyspieszone postępowanie układowe zajmuje mniej czasu, zapewnia też dłużnikowi ochrony przed egzekucjami. Jeżeli dłużnik ma mimo wszystko dobre relacje z wierzycielami, jest duża szansa, że zaakceptują oni proponowany układ, co pozwoli wyjść z trudnej sytuacji na proponowanych przez siebie zasadach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + dwadzieścia =