Mur oporowy – kiedy warto go zbudować?

W wielu miejscach ciśnienie hydrostatyczne może powodować osuwanie się terenu. W takim przypadku budowa muru oporowego jest wręcz niezbędna. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej i poznać aspekty prawne tego zagadnienia.
Czym jest mur oporowy?
Mur oporowy to specjalna konstrukcja. Zgodnie z prawem budowlanym powinna być oddzielna, przy czym nie można jej traktować jako budynek czy obiekt małej architektury. Przede wszystkim taką konstrukcję stosuje się na działkach na nieregularnym terenie, np. w miejscach, gdzie występują spadki czy też skarpy. Co istotne, mur oporowy może chronić fundamenty, np. przed naporem nasypu, ale też wód gruntowych, które z kolei mogłyby spowodować degradację i osuwanie się terenu. Oczywiście nie zawsze postawienie muru oporowego jest konieczne. Wszystko zależy od warunków wodno-gruntowych. Jeżeli przeprowadzone badania potwierdzą, że występuje mocne parcie poziome czy wysokie ciśnienie hydrostatyczne, to wtedy postawienie muru oporowego jest konieczne. Mur oporowy pełni funkcję zabezpieczenia fundamentów. Zapobiega osuwaniu się terenu, ale też chroni przed zmianą nachylenia się skarp. Szukając odpowiednich materiałów do budowy muru oporowego, warto zapoznać się z ofertą na stronie: https://budmater.pl/mur-oporowy.
Z jakich materiałów wykonuje się mur oporowy?
Mur oporowy najczęściej buduje się ze specjalnych prefabrykatów, które są zbrojone. Takie rozwiązanie jest szczególnie wskazane w momencie, gdy ciśnienie hydrostatyczne jest naprawdę wysokie i stanowi poważne zagrożenie. Do zabezpieczania domu czy też ogrodu można wybrać mur oporowy z bloczków betonowych, z cegieł czy tez pustaków. W niektórych przypadkach dobrze sprawdzają się naturalne kamienie. Oczywiście musimy wspomnieć o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie mur oporowy może być dodatkową dekoracją, np. ogrodu i wpisywać się w jego charakter. Dzięki temu będzie stanowić ciekawą ozdobę. Do tego celu szczególnie sprawdzają się kamienie, jednak również cegły czy pustaki ceramiczne można wykorzystać do budowy takiego muru. Musimy też wspomnieć, że mur oporowy stosuje się także, by chronić całe ściany przed osuwaniem się nasypu ziemnego. Skutecznie chroni też podjazd czy altanę. Wiele osób buduje ogrody piętrowe, np. na skarpie. W takim przypadku postawienie muru oporowego jest wręcz wskazane, gdyż w przeciwnym razie doszłoby, do szybkiej degradacji terenu i uszkodzenia całej konstrukcji.
Czy budowa muru oporowego wymaga pozwolenia?
Musimy też wspomnieć o aspekcie prawnym dotyczącym budowy murów oporowych. Trzeba wiedzieć, że zasadniczo konstrukcja wymaga pozwolenia na budowę. Najczęściej jednak nie składa się samodzielnego wniosku o pozwolenia na budowę, lecz ogólny wniosek, który dołączony jest do pozwolenia na budowę domu. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy kupicie już dom i zauważycie, że wskazane jest wybudowanie muru oporowego. W takim przypadku musicie złożyć osobny wniosek. Pewnym wyjątkiem jest tutaj wykorzystanie małego muru oporowego jako dekoracji. W takim przypadku w teorii pozwolenia nie trzeba uzyskiwać, jednak inspektor budowlany może uznać go za samowolę budowlaną i nakazać zapłacenie kary finansowej. Zatem jak widzicie przepisy nie do końca są jednoznaczne, jednak mimo wszystko warto złożyć wniosek, by uniknąć przykrych konsekwencji.