Obowiązki dewelopera — jakie są?

Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja. W końcu od niej będzie zależeć przyszłość całej rodziny. Na szczęście nabywcy nie są zdani wyłącznie na siebie. Chroni ich prawo, które nakłada na deweloperów bardzo konkretne powinności. Dzięki nim transakcje są bezpieczniejsze, a same nieruchomości spełniają ściśle wyznaczone standardy. Jakie obowiązki wobec kupujących mają przedsiębiorcy? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Obowiązki dewelopera określone ustawą

Zacznijmy od tego, że stosunek między klientem a deweloperem opisuje ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego. Została ona wprowadzona w życie w 2012 roku. Określa m.in. sposoby ochrony wpłacanych środków, zasady zawierania umów czy prawa oraz obowiązki dewelopera i nabywcy.

Warto zauważyć, że wspomniane przepisy odnoszą się również do umowy przedwstępnej. Dzięki temu obie strony zyskują jasne warunki współpracy na każdym etapie powstawania oraz sprzedawania inwestycji.

Jakie obowiązki ma deweloper wobec nabywcy?

Przejdźmy więc do tego, czego należy oczekiwać od profesjonalnego przedsiębiorstwa specjalizującego się w budowie mieszkań czy domów. Przede wszystkim deweloper musi przedstawić prospekt informacyjny. Zawiera on m.in. dane firmy, informacje o nieruchomości, a także część indywidualną (czyli cenę za metr kwadratowy, wykorzystywaną technologię budowy itp.).

W myśl art. 22 ustawy deweloper, który podpisuje umowę przedwstępną, zobowiązuje się jednocześnie do podpisania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że wszelkie zmiany w kontrakcie mogą być wprowadzane jedynie za zgodą obu stron. W umowie znajduje się też termin przekazania prawa własności na nabywcę.

Ponadto przedsiębiorcy muszą założyć rachunek powierniczy, który służy ochronie wpłat. Kontrolę nad nim sprawuje bank, więc deweloper otrzymuje środki dopiero po ukończeniu kolejnych etapów budowy. Dzięki temu zyskuje się pewność, że faktycznie otrzyma się nowe mieszkania. Szczecin należy do miast, w których takie rozwiązanie spotkało się z dużą przychylnością wśród nabywców.

Wreszcie deweloper musi przyjmować wszystkie zgłoszenia niedoskonałości nieruchomości, a także odpowiada za wady prawne i fizyczne w ciągu 5 lat po odbiorze mieszkania.

Który deweloper w Szczecinie jest godny zaufania?

Aby jednak mieć pewność, że transakcja zostanie pomyślnie sfinalizowana, a budynek będzie spełniać wszelkie oczekiwania, warto zwrócić uwagę doświadczonych przedsiębiorców. Najlepiej takich, którzy działają na rynku od wielu lat i specjalizują się właśnie w budowie mieszkań.

W kwestii takiej, jak profesjonalny deweloper Szczecin ma na szczęście dostęp do atrakcyjnej oferty Crocus Hill. Udostępniane przez nich lokale rodzinne powstają w zgodzie z najlepszymi trendami, wykorzystują nowoczesne technologie budowlane, a także wyróżniają się unikatową estetyką. Ponadto uznanie zyskuje ich dogodna lokalizacja w pobliżu Jasnych Błoni oraz Parku Kasprowicza.

Zapraszamy więc do kontaktu z przedstawicielami Crocus Hill, aby dowiedzieć się więcej na temat szczecińskich inwestycji. Z pewnością znajdziesz wśród nich idealne miejsce do zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × trzy =