Tajemnice pamięci seniora: dlaczego osoby starsze mają problemy z pamięcią?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Pamięć to jedna z funkcji naszego umysłu, która wraz z upływem czasu zmienia się i to niestety nie na korzyść. Wraz z wiekiem ośrodki kory mózgowej stają się mniej sprawne, co prowadzi do słabszego pobierania, przyswajania i gromadzenia informacji, a także ich przekazywania. Słabsza pamięć u seniora to również wynik sytuacji psychospołecznej. Zobacz, co robić, aby poprawić pamięć i koncentrację swojego podopiecznego.
Czym jest pamięć?
Pamięć jest procesem psychicznym, który pozwala nam gromadzić i przechowywać informacje. Dzięki niej budujemy doświadczenia, zapamiętujemy, przetwarzamy i odtwarzamy różne informacje. Bardzo często jednak wraz z wiekiem pamięć słabnie. Upływ lat osłabia także koncentrację, czyli umiejętność skupienia uwagi na określonej myśli, przedmiocie, wydarzeniu, zagadnieniu, sytuacji czy zjawisku. Problemy z pamięcią i koncentracją są jednym z najczęstszych, z jakimi spotykają się opiekunki seniorów. Niestety są one również bardzo uciążliwe w codziennym życiu i opiece nad osobą starszą.
Dlaczego seniorzy mają problem z pamięcią?
Za problemy z pamięcią seniorów najczęściej odpowiada starzenie się fizjologiczne. Jest ono naturalnym i normalnym procesem. Jego objawem jest wolniejsze kojarzenie, uczenie się, zapamiętywanie i przekazywanie informacji. Symptomy te powodują ginięcie neuronów, czyli komórek nerwowych oraz wolniejsze tworzenie się nowych połączeń synaptycznych, a także zmniejszenie masy mózgu. Za problemy z pamięcią u seniorów odpowiada też sytuacja psychospołeczna oraz choroby – głównie neurologiczne np. Alzheimer.
Czym objawiają się problemy z pamięcią u seniora?
Seniorzy przede wszystkim mają problemy z pamięcią krótkotrwałą. Oznacza to, że trudniej zapamiętują nowe, dopiero co przekazane informacje. Ponadto mają problemy z koncentracją, przypomnieniem sobie co działo się przed chwilą. Nie potrafią też odtworzyć zasłyszanych informacji. Aby te trudności się nie pogłębiały, senior potrzebuje większej uwagi i troski. Jej przejawem będzie przede wszystkim dbanie o pamięć za pomocą prostych ćwiczeń z https://opieka.felizajob.pl/gry-i-cwiczenia-na-pamiec-oraz-koncentracje-dla-seniorow. Równie ważna co codzienne ćwiczenia jest aktywność fizyczna. Dotleniony i dobrze ukrwiony mózg pracuje bowiem lepiej i wydajniej. Poranna gimnastyka, nording walking czy basen to aktywność, które warto wpisać w harmonogram dnia podopiecznego. Seniora nie można jednak przeciążać – brak snu i czasu na odpoczynek powodować mogą problemy z pamięcią i koncentracją, a także rozdrażnienie i stres, który niszczy komórki nerwowe. Na koniec warto pamiętać o prawidłowym odżywianiu. Dobra dieta na pamięć to ta bogata w warzywa i owoce, ryby oraz nasycone kwasy tłuszczowe.