Uprawa surifinii – o tym warto pamiętać!

Mało kolorowy, nieciekawy balkon lub taras to zmora wielu osób. Nie widzą one, jakie rośliny ozdobne wybrać, aby upiększyć tę swoją wolną przestrzeń. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie przedstawimy w tym artykule najważniejsze informacje o uprawie rośliny zwanej surifinią. Kwiaty tej odmiany petunii ogrodowej tworzą piękne kolorowe kurtyny, które nadają życie balkonowi, tarasowi oraz altanie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakich warunków klimatycznych, gleby oraz pielęgnacji potrzebują surifinie do prawidłowego wzrostu po to, by mogły odmienić wybrane miejsce.

Surfinie a klimat do ich uprawy

Surifinie to rośliny, które pięknie ozdabiają głównie tarasy, balkony oraz altany. Aby ich wyjątkowe kwiaty mogły wyrastać, należy zadbać o to, by znajdowały się one w jasnym, nasłonecznionym miejscu. Absolutnie nie należy pozostawiać ich w cieniu. Wówczas kwiaty, jeśli w ogóle zakwitną, będą pomarszczone i o nieładnych barwach. Dużym atutem tych roślin jest ich wysoka odporność na warunki pogodowe. Silny wiatr czy też opady nie są im straszne i nie jest koniecznym nawet ich zabezpieczanie.

Gleba pod uprawę surifinii

Wybór gleby pod uprawę surifinii jest równie ważny, co dobranie im odpowiedniego miejsca. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Aby takie było, należy dokonywać wyboru pośród gleb piaszczystych, żyznych i przepuszczalnych lub też ich mieszanki. Ph musi być lekko kwaśne, w granicach 5,5 – 6,5. Oznaczenie ph gleby można z łatwością znaleźć na opakowaniach produktów. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz zrobić to w prosty sposób przy użyciu dostępnego w sklepach ogrodniczych i budowlanych precyzyjnego urządzenia.

Pielęgnacja, czyli podlewanie i nawożenie surifinii

Ciepłe i nasłonecznione stanowisko może doprowadzać do wysuszania gleby. Właśnie dlatego należy dbać o poziom wilgoci w donicy i nie doprowadzać do jej przesuszania. W ciepłe, letnie dni dobrze jest podlewać je dwukrotnie w ciągu doby – rano i wieczorem. W chłodniejsze wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Dobrze jest zadbać o donicę, która ma otwory na dnie. Dzięki nim nadmiar wody będzie mógł wydostawać się na zewnątrz i nie doprowadzi on do zgnicia korzeni. Jeśli chodzi o nawożenie, surifinie uwielbiają produkty wieloskładnikowe. Najlepszymi opcjami będą takie bogate w potas, fosfor oraz żelazo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 1 =