Złe samopoczucie psa w weekend – co robić?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Wszyscy odpowiedzialni właściciele zwierząt doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotne są regularne wizyty kontrolne u weterynarza. Co jednak uczynić, gdy wystąpi złe samopoczucie psa w weekend? Wiemy, że takim chwilom nierzadko towarzyszy stres – z tego powodu postanowiliśmy przygotować kilka wskazówek dotyczących postępowania w takiej sytuacji.

Niepokojące objawy – kiedy iść do weterynarza?

Warto pamiętać, że niektóre objawy powinny wzbudzić w nas szczególną czujność. Jeśli je zauważymy, powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza – dzięki temu specjalista będzie mógł przeprowadzić pełny proces diagnostyczny, a w razie potrzeby udzielić naszemu psu odpowiedniej pomocy i przekazać nam zalecenia co do dalszej opieki nad zwierzęciem. Należy przy tym zaznaczyć, że wczesne wykrycie niektórych dolegliwości często zwiększa szansę szybszego wyleczenia i możliwości powrotu do pełni zdrowia.

Niepokojące objawy to m.in.:

  • nagła utrata apetytu,
  • osłabienie, nadmierna senność,
  • apatia, niechęć do zabawy,
  • wymioty,
  • problemy z wypróżnianiem lub biegunka, 
  • krew w kale lub moczu,
  • częstomocz bądź rzadsze oddawanie moczu,
  • kaszel lub katar,
  • kulawizna,
  • drgawki lub dreszcze,
  • zmiany skórne, wyłysienia, uporczywe drapanie się,
  • zaczerwienione oczy, pojawienie się wydzieliny, pocieranie oczu łapami,
  • niska bądź wysoka temperatura ciała,
  • nagła agresja – może ona wskazywać na odczuwanie bólu.

Do weterynarza należy udać się także w przypadku pogryzienia! Co ważne, powyższa lista przedstawia jedynie część możliwych objawów – do kliniki weterynaryjnej warto iść także, gdy zauważymy inne niepokojące sygnały. Jeśli mamy wątpliwości, możliwe jest telefoniczne skontaktowanie się z weterynarzem – kiedy przedstawimy mu zaistniałą sytuację, z pewnością otrzymamy dalsze instrukcje działania.

Wybór kliniki weterynaryjnej – na co zwrócić uwagę?

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zapewnić naszemu psu odpowiednią opiekę w nagłej sytuacji, warto wybrać odpowiednią klinikę weterynaryjną już wcześniej. Kwestią podstawową wpływającą na tę decyzję są kompetencje i doświadczenie weterynarzy, gdyż to właśnie one oddziałują na jakość usług, a także wyposażenie gabinetu. Istotne jest także podejście zarówno do zwierzęcego pacjenta, jak i do klienta.

Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia złego samopoczucia u psa w weekend, warto upewnić się, że dany gabinet weterynaryjny oferuje dyżury weterynaryjne w soboty i niedziele. Powinniśmy sprawdzić dni oraz godziny otwarcia klinik położonych w pobliżu naszego miejsca zamieszkania oraz tych znajdujących się odrobinę dalej – takie informacje mogą okazać się wręcz bezcenne!

Weterynaryjne dyżury weekendowe pozwalają zapewnić zwierzętom odpowiednią opiekę nawet w nagłych sytuacjach. Dowiedz się więcej o tych dostępnych we Wrocławiu i jego okolicach: www.przychodnianovet.pl/dyzury-weekendowe/!

Nagła wizyta u weterynarza – o tym pamiętaj

Kiedy nasz zwierzak potrzebuje nagłej pomocy, towarzyszy nam sporo nerwów. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w takich sytuacjach opanowanie emocji jest trudne, aczkolwiek powinniśmy to zrobić dla dobra pupila – zwierzęta doskonale wyczuwają nasze napięcie i przez to również zaczynają się stresować. Warto zachować zimną krew, aby zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa.

Co ważne, na wizytę należy spakować książeczkę zdrowia psa, gdyż znajdują się w niej istotne informacje o szczepieniach zwierzęcia. Ponadto, jeśli nasz czworonóg miał wykonywane jakiekolwiek badania, powinniśmy zabrać ich wyniki, ponieważ mogą one stanowić istotną wskazówkę w kontekście stawiania diagnozy. Równie znaczące są przyjmowane przez pupila leki czy przebyte choroby.

A jak przygotować się do wizyty? Niezbędna jest obserwacja psa, gdyż dzięki niej możliwe będzie przekazanie weterynarzowi ważnych informacji. Powinniśmy zastanowić się, kiedy po raz pierwszy zauważyliśmy niepokojące objawy oraz jak one wyglądały, jaka była ich częstotliwość występowania. Warto także przemyśleć, czy nie zaszła jakakolwiek zmiana w dotychczasowej rutynie – czy pies nie otrzymał nowego przysmaku bądź karmy? A może mógł zjeść coś z trawnika podczas spaceru? Czy zakupiliśmy nowe środki czystości, które mogły wywołać alergię u psa?

Niepokojące objawy u psa w weekend – reaguj szybko!

Złe samopoczucie psa w weekend może niekiedy wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Jeśli zauważymy niepokojące sygnały, powinniśmy skontaktować się z weterynarzem. Pamiętajmy, że w przypadku sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia psa konieczna jest niezwłoczna wizyta w klinice weterynaryjnej lub wezwanie pogotowia weterynaryjnego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + piętnaście =