Co będzie potrzebne do obróbki blachy?

Co będzie potrzebne do obróbki blachy?

Obróbki blacharskie są niezbędne m.in. do właściwego zabezpieczenia budynku. Można podjąć się ich wykonania samodzielnie, ale to z kolei wymaga odpowiednich umiejętności i urządzeń. Na wysoką jakość prac blacharskich składa się przede wszystkim właściwie wykonanie i umiejscowienie elementów. Jakie narzędzia dekarskie będą konieczne do obróbki blachy? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.

Przydatne narzędzia 

Podejmując się obróbki blachy, należy zadbać o wyposażenie w odpowiedni sprzęt, który usprawni przebieg wszelkich prac. Co może się do nich przydać? Na zestaw najpotrzebniejszych narzędzi składają się: 

  • Palniki – dzięki ich użyciu cięcie blachy staje się całkowicie nieinwazyjne. Wykorzystanie palników pomaga wyciąć elementy o różnej grubości. 
  • Zaginarki – jeden z podstawowych elementów wyposażenia warsztatu dekarskiego. Służą zaginaniu fragmentów blachy pod odpowiednim kątem. Z szeroką ofertą tego urządzenia możesz zapoznać się na stronie: https://jptech-maszyny.pl/zaginarki-do-blachy.
  • Wiertarka do blachy – użycie tego rodzaju wiertarki pozwala usprawnić pracę z trudnymi materiałami. Dzięki temu możliwe jest umiejętne wywiercenie otworów np. w metalu czy drewnie.
  • Windy dekarskie – pozwalają na transport materiałów i narzędzi, niezbędnych do prawidłowego przebiegu prac remontowo-budowlanych.
  • Cęgi – zapewniają precyzyjną obróbkę i dokładne formowanie blach. Można używać ich do falcowania, zaginania, otwierania rąbka lub zaciskania. 
  • Nożyce – pozwalają przeprowadzić właściwe cięcie blachy. Dostosowanie do danego typu blachy sprawia, że za ich pomocą wykonuje się cięcia różnego rodzaju. Można je regulować w osi dźwigni. Oprócz tego zawierają antypoślizgową rączkę. 
  • Zaginadła – przydatne do standardowych obróbek blacharskich takich jak: zginanie, blachy lub rozdzielania połączonych arkuszy blach. 

Zaginarki do blachy - do czego się przydadzą?

Obróbka blacharska – stosowane metody

Odpowiednie narzędzia to nie wszystko. Przy obróbce blach liczy się również właściwa technika oraz sposoby zmiany ich kształtu czy wymiarów. Warto wiedzieć, że obróbki można dokonać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jest to uzależnione od temperatury rekrystalizacji, której podlega odkształcony fragment metalu. Jakie metody można zastosować przy obróbce blach? 

Zgrzewanie punktowe blach

Czynność ta pozwala połączyć ze sobą co najmniej dwa elementy takich jak taśma czy pręty. Znajdują się one w różnych miejscach (punktach), a sposób ich łączenia zależy od sposobu doprowadzenia prądu do zgrzewanych części. 

Gięcie blach

To działanie pozwala nadać blachom odpowiedniego kształtu i krzywizny, dzięki wywieraniu właściwej siły mechanicznej na ich powierzchnię. 

Tłoczenie blach

Na proces tłoczenia składają się czynności takie jak: cięcie, łączenie i kształtowanie metalowych kawałków. Poddawanie tym czynnościom materiałów odbywa się na zimno.

Wyoblanie 

Polega na nadaniu określonego kształtu, nie naruszając tym samym ciągłości materiału poddawanego obróbce plastycznej. W ten sposób przy obróbce blachy można wprowadzić wybrane formy czy detale, co byłoby trudne do osiągnięcia tradycyjnymi metodami tłoczenia. Wyoblanie można stosować w przypadku wyrobów wykonanych z plastycznych stóp metali kolorowych lub stali węglowej. 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas obróbki? 

Obróbkę blach można zaliczyć do zajęć budowlanych. Przed tym, jak je rozpoczniemy, należy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pozwoli to uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, na które będziemy narażeni podczas wykonywania wszelkich prac przerobowych. Oto cztery proste kroki, które pozwolą zadbać o Twoje bezpieczeństwo w trakcie obróbki:

  1. Zabezpiecz wszelkie sprzęty i narzędzia w transporcie.
  2. Zakładaj kapturki ochronne na ostre końce znaczników. 
  3. Używaj urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem. 
  4. Zakładaj okulary i rękawice ochronne.
  5. Przed przystąpieniem do pracy, upewnij się, że wszystkie sprzęty są sprawne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − dwa =