Czy inwestycja w złoto się opłaca? Sprawdź!
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
W obecnych czasach dobrym i przemyślanym sposobem na ulokowanie swoich oszczędności jest inwestycja w metale szlachetne. Z tego względu wielu inwestorów decyduje się na kupowanie złota, które stanowi dobrą formę zabezpieczenia finansowego. Dlaczego warto zainteresować się kupnem i sprzedażą fizycznego złota? Przychodzimy z odpowiedzią!
W co opłaca się inwestować?
Najlepszym i zarazem najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jest złoto inwestycyjne, a więc złote sztabki lokacyjne lub złote monety bulionowe. O ich wartości decyduje przede wszystkim ilość zawartego złota, a także bieżący kurs rynkowy. Z tego względu metale szlachetne nadają się do długoterminowego lokowania oszczędności. Przechowywanie majątku w złocie, niezależnie czy w postaci sztabek, czy monet, może przynieść podobne korzyści. Ważne jest, aby przy obu wariantach zadbać o zakup u rzetelnego źródła. Z szeroką ofertą złotych sztabek zapoznasz się na stronie: https://numimarket.pl/kategoria/zlote-sztabki_23/1.
Zalety inwestowania w złoto
Pozyskiwanie szlachetnych kruszców do swojej kolekcji jest nie tylko dobrą inwestycją, ale również opłacalnym zajęciem. Decydują o tym przede wszystkim właściwości kruszcu, które od wieków traktowane jest jako fundament systemu walutowego. Przede wszystkim złoto nie podlega inflacji, w związku z czym nie traci na swojej wartości, a przy tym zachowuje siłę nabywczą nawet przez dłuższy czas. W dodatku można zauważyć, że przy zakupie złota i dodaniu go do swojego portfela inwestycyjnego, można osiągnąć wyższe stopy zwrotu bez zbędnego ryzyka.
Oprócz tego inwestowanie w fizyczne złoto skutecznie chroni przed trudnościami finansowymi, jako że nie jest powiązane ani z rządem, ani z systemem monetarnym. Z tego względu nabywanie metali szlachetnych stanowi korzystne zabezpieczenie przed różnymi zagrożeniami. Przechowywanie oszczędności w złocie oznacza też, że kruszec jest pozbawiony ryzyka kredytowego, może być traktowany jako forma zabezpieczenia pożyczek, a przy tym dopuszcza się jego prywatne przechowywanie, przez co staje się własnością nabywcy.
Inwestowanie w złoto – o czym należy pamiętać?
Złoto, które staje się obiektem transakcji, nie jest aktywem generującym dochód. Oznacza to, że jego zwrot jego wartości zależy przede wszystkim od wzrostu siły nabywczej. W dodatku inwestując w fizyczne złoto, należy mieć na uwadze, że inwestorzy poniosą dodatkowe koszty z powodu jego przechowywania i ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że ten typ inwestycji nie sprawdzi się u każdego – zwrot kosztów, podobnie jak dochód ze sprzedaży złota, może zyskać na swojej opłacalności dopiero po dłuższym czasie. Dlatego też zakłada się, że z zakupu złota to dobra lokata dla osób, dysponujących aktywami. Co więcej – dobrze jest zdecydować się na zakup złota bezpośrednio od producenta. Oprócz tego, że w ten sposób zostanie poświadczona wartość samego kruszcu, skorzystanie ze sprawdzonego źródła uchroni przed oszustami.
Inwestycja w złoto jest opłacalna niezależnie od podaży na ten kruszec – w zasadzie zawsze wśród inwestorów znajdzie osoba, chętna do inwestowania w metale szlachetne. Zaletą kolekcjonowania sztabek złota, czy złotych monet jest fakt, że ich cena nie waha się tak, jak w przypadku innych produktów inwestycyjnych, czy pozostałych kruszców. Nic więc dziwnego, że inwestowanie w fizyczne złoto jest polecanym rozwiązaniem na rynkach finansowych i dobrym sposobem na zabezpieczenie inwestora przed szkodliwym działaniem czynników związanych z inflacją, deflacją, stopami procentowymi, czy problemami walutowymi.