Energooszczędna stolarka — czy warto inwestować w drzwi i okna pasywne?

Nowoczesne budownictwo w coraz większym stopniu bazuje na rozwiązaniach energooszczędnych i pasywnych. Ich zastosowanie ma szczególne znaczenie dla zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych domu, co widać zwłaszcza w wysokości rachunków za ogrzewanie. To nie jedyny czynnik, który ma wpływ na wybór drzwi i okien pasywnych. Czy warto w nie inwestować? Przeczytaj!
Czym są drzwi i okna pasywne?
Według ogólnoprzyjętych zasad wznoszenia konstrukcji budowlanych pasywność przegród określana jest współczynnikiem Uw. Oznacza on ilość energii wyrażonej w watach (W), która przenika przez 1m2 powierzchni przy różnicy temperatury wynoszącej 1 kelwin (K). Można go wyrazić wzorem W/(m²·K). Naturalnie im mniejszy jest współczynnik przenikania ciepła, tym lepsza izolacyjność termiczna danej przegrody. Drzwi zewnętrzne pasywne i stolarka okienna są zaliczane do tej klasy, jeśli współczynnik Uw jest równy lub niższy 0,8 W/(m²·K).
Oczywiście trudno jest samodzielnie rozeznać się w ilości przenikania ciepła przez stolarkę okienną i drzwiową. Dlatego producenci potwierdzają właściwości przez odpowiednie certyfikaty. Jeśli energooszczędne okna w wariancie pasywnym mają jedno z nich, możesz mieć pewność ich jakości.
Jak zbudowane są elementy stolarki w wariancie pasywnym?
Współczynnik przenikania ciepła jest ostatecznym wyznacznikiem pasywności czy energooszczędności przegród. Aby drzwi pasywne zewnętrzne i okna mogły być uznane za takie, trzeba wykonać je w odpowiedniej technologii. Stosuje się w nich:
- Wielokomorowe profile – im więcej, tym lepiej. Stolarka pasywna charakteryzuje się obecnością co najmniej 5 komór, które ograniczają przenikanie zimna.
- Pakiet szybowy o kilku komorach – to przestrzeń między szybami. W oknach i drzwiach pasywnych stosowane są potrójne pakiety, a przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem szlachetnym o niskiej przewodności cieplnej (argon lub krypton).
- Szyby o odpowiedniej grubości – zwykle wykorzystywane są pakiety o grubości pojedynczej tafli od 24 mm do 52 mm.
- Ciepłą ramkę dystansową między pakietami szybowymi – najczęściej wykonana z tworzywa sztucznego.
- Ciepły montaż – zarówno w drzwiach, jak i oknach pasywnych ciepły montaż ma ogromne znaczenie dla utrzymania współczynnika przenikalności cieplnej przez przegrody. Stosuje się w nim 3 warstwy uszczelniające.
Dlaczego warto sięgnąć po pasywne drzwi i okna?
Już na początku warto zaznaczyć, że okna oraz drzwi zewnętrzne energooszczędne to pewna inwestycja. Droższe od nich są warianty pasywne, które zapewniają jeszcze lepsze właściwości utrzymywania ciepła wewnątrz. Jednak wybór takiej stolarki drzwiowej i okiennej ma swoje uzasadnienie. Oto najważniejsze korzyści z ich wyboru.
- Oszczędność energii. Energooszczędne drzwi zewnętrzne i okna pasywne są projektowane tak, aby minimalizować straty ciepła i maksymalizować izolację termiczną. Dzięki temu redukują one zapotrzebowanie na energię z ogrzewania lub chłodzenia wnętrza domu. To przekłada się na niższe rachunki za energię.
- Komfort termiczny. Dzięki doskonałej izolacji termicznej, drzwi i okna pasywne zapewniają równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Eliminują one nieprzyjemne uczucie chłodzenia przy oknach w zimie oraz nagrzewania w letnie dni, co znacznie poprawia komfort przebywania w domu.
- Komfort akustyczny. Okna i drzwi energooszczędne oprócz właściwości termoizolacyjnych cechują się też ochroną przed hałasem. Dlatego wzrasta komfort przebywania w domu i wypoczynku.
- Troska o środowisko. Korzystanie z energooszczędnej stolarki, redukuje zużycie energii, co przekłada się na mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wpływ ten jest szczególnie istotny w kontekście walki z globalnym ociepleniem i zmianami klimatu.
Zmniejszenie kosztów inwestycji. Niekiedy dostępne są programy lokalne i dotacje ogólnokrajowe, które mają na celu pokrywanie części kosztów inwestycji. Dzięki temu okna i drzwi zewnętrzne termoizolacyjne są tańsze w zakupie.