Od czego zależy koszt przełączenia prądu w domu jednorodzinnym?
Przygotowując się do budowy domu lub odbierając mieszkanie musimy mieć świadomość, że musimy podłączyć prąd elektryczny do naszego lokalu. Odbywa się to w bardzo prosty sposób. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej do operatora działającego w naszym regionie. Jak to zrobić?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- jak wypełnia się wniosek o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej
- czy ponosimy duże koszty przyłączenia prądu
Przyłącze do sieci elektroenergetycznej jest możliwe, gdy do mieszkania, domu, altany czy garażu doprowadzony jest prąd elektryczny. Możemy go zamówić u operatora. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i kierować się wyznaczonymi stronach operatora procedurami.
Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej – od czego zacząć i jakie są procedury wykonania przyłącza energetycznego?
W pierwszej momencie należy złożyć wniosek o przyłączenie do sieci i dostawę energii elektrycznej do operatora, który jest właścicielem przyłącza energetycznego w naszym regionie (potocznie zakład energetyczny). Operatorzy energii elektrycznej tacy jak Enea są bardzo otwarci na sposoby złożenia wniosku i przedstawiają na swojej stronie internetowej pełny przebieg procedury (np. https://operator.enea.pl/przylaczeniedosieci/procedura-krok-po-kroku-dla-domu). Wniosek można złożyć osobiście w odpowiednim punkcie przedstawicielskim operatora, wysłać wniosek pocztą lub drogą elektroniczną, wysyłając mailem załączony wniosek podpisany własnoręcznie lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Wzór wniosku można pobrać na stronie operatora i wypełnić zgodnie z instrukcjami na stronie internetowej. Wypełniając wniosek o przyłącze musimy podać szereg informacji takich jak dane identyfikacyjne i teleadresowe, określenie obiektu, który będzie przyłączany do sieci, przewidywane zapotrzebowanie na moc przyłączeniową, przewidywany termin rozpoczęcia poboru energii elektrycznej, oraz przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej. Można także otrzymać od operatora potwierdzenie złożenia wniosku o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, prąd od operatora właściciel najczęściej odbiera już w momencie odebrania mieszkania, procedurą wcześniej martwi się firma budująca nasze mieszkanie.
Jeżeli wniosek o przyłącze zostanie zaakceptowany, operator wykona podłączenie prądu i zamontuje licznik energii elektrycznej.
Jaki jest koszt przyłączenia prądu? Przyłącze energetyczne kablowe i przyłącze napowietrzne – różnice
Koszt przyłączenia do sieci elektrycznej zależny jest od taryf podawanych przez danego operatora. Należy wejść na stronę internetową operatora przed wypełnieniem wniosku i sprawdzić jego ceny. W ten sposób dowiemy się jaki koszt poniesiemy za przyłączenie do sieci elektrycznej. Koszty zależne są od szeregu czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj przyłącza.
Przyłącze energetyczne może być wykonane w różny sposób. Przyłącze energetyczne kablowe jest droższą opcją i przebiega w całości pod ziemią. Natomiast napowietrzne przyłącze energetyczne biegnie w powietrzu i jest tańszą opcją.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na to, ile kosztuje przyłącze prądu jest odległość. W przypadku gdy długość przyłącza przekracza 200 metrów, przy jego budowie pobiera się dodatkową opłatę za każdy metr powyżej 200 metrów długości przyłącza.
Wysokość opłaty zależy od zamówionej przez nas mocy przyłączeniowej, obliczonej na podstawie rodzaju lokalu i urządzeń, jakie planujemy mieć w mieszkaniu lub domu.
Jeżeli wniosek został wykonany prawidłowo, otrzymaliśmy zgodę na przyłączenie do sieci energetycznej pozostaje nam czekać, a później cieszyć się z możliwości korzystania z podłączonej energii elektrycznej.