Karta pływacka – Co daje, wymagania i jak zrobić?
Karta pływacka niesie ze sobą nie tylko satysfakcję z dobrze wykonanego zadania, ale również i szereg innych przywilejów. Nic dziwnego, że młodzi ludzie zainteresowani są posiadaniem tego swoistego zaświadczenia, jakim jest karta pływacka co daje tego typu dokument? Przede wszystkim możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego przez osoby niepełnoletnie. A to dopiero początek możliwości!
Do czego uprawnia specjalna karta pływacka?
Specjalna karta pływacka to tzw. żółty czepek, czyli ostatnia kategoria, o jakiej marzą młodzi amatorzy pływania. Egzamin na kartę pływacką tego typu odbywa się jednak dopiero po ukończeniu 12 roku życia i jest obwarowany nieco większymi wymaganiami, niż egzamin na niższe stopnie. Warto jednak podjąć wysiłek, bo gdy w kieszeni dziecka pojawi się specjalna karta pływacka uprawnienia zostają podkreślone dokumentem, potwierdzającym najwyższy stopień umiejętności pływackich. Posiadacze takiej karty mogą ubiegać się już o udział w kursie na Młodszego Ratownika WOPR.
Jak zrobić kartę pływacką?
Co daje karta pływacka i jak ją zrobić? To dwa pytania, na które odpowiedź z pewnością chcieliby znać młodzi ludzie, zainteresowani udokumentowaniem swoich zdolności pływackich. Marzeniem wielu z nich jest właśnie profesjonalna karta pływacka, gdzie wyrobić tego typu dokument? Karta pływacka 2022 jest wydawana wyłącznie przez Polski Związek Pływacki. Do egzaminu można podejść u Ratownika WOPR, który będzie obserwował zmagania z zadaniami i potwierdzi umiejętności pływackie młodego człowieka.
Jakie są wymagania na kartę pływacką?
Jeśli naszemu dziecku marzy się karta pływacka wiek konieczny do jej uzyskania nie został do końca sprecyzowany, choć na ogół przyjmuje się, że 5 letnie dziecko może już bezpiecznie i sprawnie poruszać się w wodzie.
Jeśli chodzi o dokument, którym jest karta pływacka wymogi zostały ściśle określone. Tak więc wymagania na kartę pływacką to przepłynięcie w dowolnym stylu 200 m, choć przynajmniej 50 m z tego dystansu musi być pokonane stylem grzbietowym. Jeśli wyrabiana jest karta pływacka wymagania podają również, że potwierdzeniem umiejętności będzie przepłynięcie 5 m pod wodą oraz skok z wysokości 0,7 m. Karta pływacka żółty czepek to natomiast tzw. specjalna karta pływacka co daje z kolei zupełnie wyższe wymagania i inne zadania do realizacji.
Kto wydaje kartę pływacką?
Jeśli chcemy zdobyć dokument, jakim jest karta pływacka uprawnienia wydawane są przez Polski Związek Pływacki, a stosowny egzamin przeprowadzany jest przez Ratownika WOPR. Jeśli marzy nam się karta pływacka wiek nie gra tutaj żadnej roli, choć ściśle określone zadania wymagają samodzielności w poruszaniu się w wodzie.
Chociaż odpowiedź na pytania, kiedy może być wyrobiona karta pływacka od jakiego wieku można się o nią starać nie została jasno sprecyzowana, to właśnie umiejętności i samodzielność powinny warunkować rozpoczęcie ubiegania się o ten ważny dokument.
Jak wygląda egzamin na kartę pływacką?
Zanim na własnej skórze przekonamy się do czego służy karta pływacka, należy oficjalnie potwierdzić swoje umiejętności. Nie wszyscy mogą bowiem zdobyć taki dokument, jak słynna karta pływacka po co przeprowadzane są egzaminy? Właśnie po to, by móc wykazać się zdolnościami i udowodnić pływackie zaangażowanie.
Egzamin, w zależności od poziomu, obejmuje na ogół przepłynięcie określonego dystansu, również pod wodą oraz oddanie skoku do wody z określonej wysokości. Wraz z większym stopniem, wzrastają również wymagania wobec potencjalnego posiadacza dokumentu, jakim jest karta pływacka od ilu lat można starać się o ostatni jej poziom? Na ogół do ostatniego egzaminu przystępują osoby, które ukończyły 12 rok życia.
Ile kosztuje karta pływacka?
Karta pływacka to marzenie wielu młodych ludzi. Wiemy już do czego uprawnia karta pływacka. Wiele osób jednak poszukuje odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje karta pływacka? Przystąpienie do pierwszego egzaminu to aktualnie koszt 25 zł. Specjalna karta pływacka kosztuje z kolei 40 zł. Warto jednak zainwestować w dokument taki, jak karta pływacka co daje jego posiadanie? Przede wszystkim satysfakcję oraz możliwość dalszego rozwoju w kierunku ratownictwa wodnego.
Kiedyś chciałem zrobić ale za duża filozofia…