Łańcuch do wózka widłowego a bezpieczeństwo pracy urządzeń

Łańcuchy do wózków widłowych to niezbędny element wyposażenia urządzeń podnoszących, warunkujący ich skuteczną pracę. Bez dobrej jakości łańcucha, wózek widłowy nie będzie w stanie bezpiecznie unosić karetki z widłami a więc podnosić i opuszczać ładunków. Dlatego też warto wiedzieć jakie są rodzaje łańcuchów i jak dopasować je do konkretnego urządzenia.

Rodzaje łańcuchów do wózków widłowych

Łańcuch do wózka widłowego to element wyposażenia masztu, służący do podnoszenia karetki, a w konsekwencji również do unoszenia ciężarów, które zostały umieszczone na widłach. Wpływa on na bezpieczeństwo pracy urządzenia oraz przewożonych ładunków, bez względu na ich wielkość i ciężar. Najpopularniejsze łańcuchy do wózków widłowych to tzw. łańcuchy płytkowe lub inaczej łańcuchy Fleyera. Występują one w różnych kombinacjach płytek, co zależy od wymaganego obciążenia.
Produkty te przystosowane są do pracy z dużymi obciążeniami i wymagają częstych przeglądów oraz konserwacji i smarowania.

Czym są łańcuchy płytkowe?

Łańcuchy płytkowe cechuje bardzo prosta konstrukcja. Składają się one wyłącznie z płytek i sworzni. Płytki umocowane są bezpośrednio na sworzniach bez użycia tulejki. Są to najbardziej popularne łańcuchy, wśród których wyróżnia się 3 rodzaje produktów, stosowanych w zależności od rodzaju i modelu urządzenia. Każdy z nich zobaczyć można np. na stronie https://sklep.komerc.pl/kategoria-produktu/lancuchy/fleyery/. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim dużej wytrzymałości, wydłużającej w znaczący sposób okres przydatności do użytkowania. Jest to możliwe dzięki wysokiej jakości materiałom, które wykorzystywane są przy produkcji tego typu łańcuchów.

Łańcuch do wózka widłowego, czyli jak go dopasować?

Łańcuch do wózka widłowego musi być odpowiednio dopasowany, by warunkować bezpieczeństwo w pracy urządzenia. Jeśli zachodzi konieczność wymiany łańcucha na nowy, należy zidentyfikować ten, który do tej pory był używany w wózku. Najlepiej zrobić to, odczytując rodzaj i wielkość łańcucha z DTR urządzenia. Można również dokonać odpowiednich pomiarów. W tym celu należy określić takie parametry, jak grubość i szerokość płytki, średnica sworznia, szerokość łańcucha, podziałka łańcucha, rozstaw płytek oraz to, jaka długość łańcucha jest potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =