Remodeling vs adaptacja lokalu usługowego — jaka jest różnica?

Zmiany w lokalach usługowych mogą obejmować kosmetyczne odświeżenie lub kompleksowe modernizacje. Celem jest dopasowanie do wymagań inwestora, poprawa funkcjonalności wnętrza i podniesienie jakości. Niewielki fit out jak i spora adaptacja bazują na przygotowaniu planu oraz wykonaniu prac remontowych. Sprawdź najważniejsze cechy obu procesów i różnice między nimi!

Czym jest remodeling lokalu usługowego?

Gdy inwestor decyduje się na remodeling sklepu czy innego lokalu firmowego, może mieć na celu niewielkie lub bardzo poważne zmiany. Najczęściej polega na wprowadzeniu modernizacji pomieszczenia, co skutkuje:

  • lepszym rozmieszczeniem asortymentu;
  • uwypukleniem stref dla różnych klientów;
  • dodaniem strategicznych elementów (np. kasy samoobsługowe);
  • zwiększeniem atrakcyjności wnętrza.

Tak przeprowadzony fit out lokalu ma związek z rozwojem danej firmy lub zmianami w celu dopasowania do wymagań franczyzowych. Poza tym sieci sklepów często wymagają cyklicznych modernizacji, które wpływają na lepsze postrzeganie towarów przez potencjalnych klientów.

Na czym polega adaptacja lokalu usługowego?

Nieco innym wariantem zmian w pomieszczeniu jest adaptacja lokalu. Nie chodzi jedynie o zmianę stylizacji w pomieszczeniach, ale gruntowną przebudowę. Zaadaptowanie lokalu usługowego może polegać na:

  • zmianie wystroju;
  • przebudowie instalacji do nowych wymagań;
  • wyburzeniu przegród pionowych i zmianie sufitów podwieszanych;
  • zmianie elementów konstrukcyjnych obiektów do celów komercyjnych.

Jak widać, remont sklepu czy innego pomieszczenia usługowego ma o wiele większy zakres niż sam fit-out. Często ma związek z szeroko zakrojonymi modernizacjami remontowo-budowlanymi, uzyskaniem pozwoleń ze strony starostwa powiatowego czy wykonaniem szczegółowego planu. Dodatkowo zakres zmian wymaga sporej wiedzy i doświadczenia po stronie ekipy remontowej.

Jakie są różnice między remodelingiem a adaptacją lokalu usługowego?

Na podstawie charakterystyki obu typów prac można zauważyć widoczne różnice między nimi. Fit out biura lub innego pomieszczenia komercyjnego najczęściej nie ma związku ze zmianą brandu. Mowa jedynie o dopasowaniu do nowych standardów, wprowadzeniu usprawnień i modernizacji podnoszących komfort korzystania przez pracowników czy klientów.

Po drugiej stronie jest remont biura i jego adaptacja. Efekt prowadzonych prac również może mieć na celu zwiększenie atrakcyjności w oczach klientów. Jednak najważniejsze jest to, że remont lokalu w procesie adaptacji najczęściej bazuje na kompletnej zmianie charakterystyki użytkowanej przestrzeni. Oznacza to, że pierwotnie dany obiekt służył do celów mieszkaniowych, a nowy inwestor chce prowadzić w nim handel lub usługi. Tak mocno zakrojone zmiany aranżacyjne wymagają stosownych pozwoleń i niekiedy też kompletnej przebudowy wnętrza.

Zmiany w lokalu wynajmowanym – jakie są zasady?

Czasem zachodzi potrzeba, by przeprowadzić remont wynajmowanego lokalu. Co do zasady, jego przeprowadzenie musi być zatwierdzone przez właściciela. Niekiedy umowa najmu między stronami reguluje postanowienia dotyczące zmian aranżacyjnych czy drobniejsze modernizacje. Jeśli jednak w grę wchodzi kompletna aranżacja i dopasowanie do wymagań nowego najemcy właściciel może mieć pewne zastrzeżenia.

Najlepiej uzgodnić kwestie wprowadzania gruntownych zmian na etapie negocjacji przed podpisaniem umowy. Im więcej szczegółów znajdzie się w warunkach uzgodnionych między właścicielem a użytkownikiem, tym mniej spornych sytuacji czeka Cię na etapie planowania prac i ich wprowadzania.

Zmiany w lokalu usługowym – kogo wybrać do współpracy?

Niewielkie modernizacje i kompletna adaptacja lokalu mają związek z prowadzeniem prac remontowych i budowlanych. Lifting powierzchni biurowych i gruntowne zmiany wymagają współpracy z firmami o wysokim poziomie wyszkolenia i sporym doświadczeniu w podobnych pracach. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej postawić na wyspecjalizowaną ekipę remontową, która ma w swojej ofercie zarówno remodeling jak i adaptację lokali usługowych. W ten sposób przejdziesz przez proces zmian sprawniej i z lepszym efektem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 16 =