Rodzaje igieł w medycynie

Wykorzystywane w medycynie igły są zbudowane z cienkiej, długiej rurki o ostrym zakończeniu, która umożliwia przebicie skóry. Służą one do pobierania materiałów do badań, a także wykonywania wstrzyknięć różnego typu płynów oraz leków do tkanki, mięśnia bądź pod skórę pacjenta. Co interesujące, możemy wyróżnić różne rodzaje igieł w medycynie.
Igły jednorazowe a wielorazowe
Wymienia się dwa główne typy igieł: są to wyroby jednorazowe oraz wielorazowe. Te pierwsze od lat należą do wręcz niezbędnych akcesoriów medycznych, wspierając medyków w ich pracy – wykorzystuje się je w placówkach ochrony zdrowia m.in. podczas pobierania krwi czy szczepienia. Wśród nich można znaleźć igły iniekcyjne, anestezjologiczne czy okulistyczne, dentystyczne. Igły wielokrotnego użytku można natomiast najczęściej spotkać w weterynarii.
Podział igieł ze względu na rodzaj wstrzyknięć
Oprócz tego, igły dzieli się ze względu na przeznaczenie. Te służące wstrzyknięciom podskórnym są dość krótkie oraz cienkie. To właśnie one wykorzystywane są przy wstrzykiwaniu insuliny czy wykonywaniu szczepienia. Igły do wstrzyknięć dożylnych są dłuższe, a te do zabiegów domięśniowych – grube, o sztywnej konstrukcji. Jeśli chodzi o nakłucia lędźwiowe, wyroby medyczne są bardzo cienkie oraz długie.
Jakie wyróżniamy rodzaje igieł w medycynie?
Zapoznaliśmy się już z głównymi kryteriami podziału omawianych wyrobów medycznych – a jakie na tej podstawie możemy wymienić główne rodzaje igieł w medycynie?
Igły iniekcyjne
Wśród najpopularniejszych produktów znajdują się igły iniekcyjne. To jednorazowe wyroby, które mogą przybierać różne rozmiary – na ich średnicę wskazuje nie tylko opis wyrażony w milimetrach czy oznaczenie skrótem G, ale i sama barwa końcówki produktu. W zależności od rozmiarów, igły iniekcyjne mogą być przeznaczone do podawania insuliny, pobierania krwi w celach diagnostycznych, a także być częścią kaniuli dożylnej czy portów podskórnych.
Wysokiej jakości igły iniekcyjne w Eplaster stanowią doskonałe wsparcie w pracy medyków, jednocześnie zapewniając, że zabieg będzie praktycznie bezbolesny dla pacjenta.
Igły anestezjologiczne
Igły anestezjologiczne wykorzystywane są podczas wykonywania znieczuleń – zewnątrzoponowych, podpajęczynówkowych, łączonych czy znieczuleń nerwów obwodowych. Medycy wybierają wyroby o budowie odpowiedniej dla danego zabiegu. Na przykład, znieczulenie zewnątrzoponowe wymaga igły o lekko zakrzywionej końcówce, długiej, o dużej średnicy, aby pozwalały one, przykładowo, na wprowadzenie cewnika do podawania leków.
Igły biopsyjne
Zadaniem igieł biopsyjnych jest łatwe przejście przez tkanki – ważne jest przy tym, aby możliwe było dokładne określenie ich położenia. Charakteryzują się one specjalnym mechanizmem pobierania próbek. Te igły różnią się między sobą wyglądem, gdyż każdy rodzaj biopsji wymaga odmiennego narzędzia – np. do tej aspiracyjnej stosuje się wyroby cienkościenne, posiadające krótkie ostrze, znaczniki głębokości, echogenną końcówkę i sztywny mandryn prowadzący.
Igły do pobierania płynów i leków
Ten rodzaj igieł musi z łatwością przechodzić przez materiał, z jakiego wykonany jest korek opakowania danego leku – czyli przez plastyk bądź gumę. Co ważne, igła nie może niszczyć opakowań przeznaczonych do wielokrotnego nakłucia. Ponadto, specjalna konstrukcja tych wyrobów niweluje ryzyko pienienia się preparatów.
Igły dentystyczne
Wymieniając rodzaje igieł w medycynie, nie można zapomnieć o igłach dentystycznych. Stosowane są na oddziałach stomatologii zabiegowej bądź chirurgii szczękowej. W zależności od ścięcia końcówki czy posiadania specjalnych uchwytów, mogą one służyć irygacji czy wypełniania kanałów korzeniowych.
Igły okulistyczne
Igły okulistyczne wykorzystywane są przy znieczuleniu, irygacji, a także aspiracji i płukaniu łzowych kanalików. Można wyróżnić wiele ich rodzajów – dostępne są m.in. igły tępe, ostre czy walce.
Igły szewne
Ten rodzaj igieł może posiadać różną budowę. W zależności od krzywizny, wyróżniamy igły proste, typu narta, haczykowate czy przypominające wycinek koła.
Inne rodzaje igieł w medycynie
Oprócz powyższych, możemy również wyróżnić elektrody, czyli igły wprowadzane w okolicę nerwu pod kontrolę RTG, przez które przepuszcza się prąd o właściwej częstotliwości. Dostępne są także igły radiologiczne – wytrzymałe, puste w środku, gdzie umieszcza się źródło promieniowania. Ponadto, wymienia się igły autopsyjne czy insuflacyjne typu Veress’a.