Technika grzewcza i jej perspektywy na kolejne lata!

Dobór właściwego ogrzewania w każdym domu jest jedną z najważniejszych kwestii jakie trzeba podjąć podczas budowy lub modernizacji domu. Dostępnych jest wiele rodzajów instalacji grzewczych. Spośród nich wyróżnić można centralne ogrzewanie czy ogrzewanie podłogowe oraz nowoczesne systemy takie jak pompy ciepła czy fotowoltaika. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Jeśli tak – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Technika grzewcza Bydgoszcz

Tylko i wyłącznie kompleksowy montaż wykonany przez specjalistyczne firmy gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Dlatego warto skorzystać z usług firmy Proterm https://proterm.info.pl/, która specjalizuje się w technice grzewczej i sanitarnej oraz posiada wieloletnie doświadczenie w branży ciepłowniczej. Proterm oferuje również serwis instalacji oraz urządzeń grzewczych.

Wysoką jakość świadczonych usług przedsiębiorstwo Proterm, zawdzięcza wysokiej jakości produktom, które pochodzą od sprawdzonych i renomowanych producentów. Każdy klient liczyć może na kompleksową obsługę z zakresu np. montażu pomp ciepła oraz innych podstawowych instalacji, które są niezbędne w każdym mieszkaniu. Właściwy osprzęt instalacyjny każdego systemu grzewczego gwarantuje bezawaryjność oraz trwałość całej instalacji przez wiele lat.

Technika sanitarna Bydgoszcz

Instalacje sanitarne to zespól instalacji budowlanych wewnątrz i na zewnątrz budynku, w zakresie takich mediów jak: woda, powietrze i gaz. Spośród instalacji sanitarnych wyróżnić można miedzy innymi instalacje klimatyzacji. W nowoczesnych budynkach klimatyzacja stała się jedną z głównych instalacji. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na montaż tego typu instalacji w swoim domu, gdyż tego rodzaju instalacja sanitarna gwarantuje odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu przez cały rok. Właściwa temperatura poprawia samopoczucie mieszkańców oraz ma duży wpływ na poprawę komfortu życia. Tego rodzaju instalacje oferuje również przedsiębiorstwo Proterm. Działalność firmy obejmuję również fachowy montaż oraz serwis instalacji sanitarnych na terenie Bydgoszczy i okolic. Kompleksowe usługi właściwie wykonanej instalacji gwarantują również spore oszczędności.

technika grzewcza

Instalacje grzewcze

Instalacje grzewcze można dzielić ze względu na rodzaj źródła energii. Wyróżnia się:

  • sieć ciepłownicza – bardzo czysty i wygodny sposób ogrzewania budynku, przy zachowaniu jednocześnie atrakcyjnej ceny. Największym ograniczeniem w tym przypadku jest dostępność tego typu usługi, ograniczonej swym zasięgiem do obszaru, na którym istnieje lub jest planowana miejska sieć ciepłownicza,
  • ogrzewanie elektryczne – najprostsze do wdrożenia i nieskomplikowane w obsłudze. Do tego bardzo czyste i bezpieczne. Ogromnym minusem jest tu jest koszt takiego typu ogrzewania – praktycznie najwyższy ze wszystkich omawianych metod. Sposobem na częściowe obniżenie opłat jest stosowanie akumulacyjnych pieców elektrycznych. W połączeniu z odpowiednim planem taryfowym pozwalają one na korzystanie z energii elektrycznej w obrębie specjalnych taryf (np. taryfy nocnej), gdy koszt jednostkowy energii elektrycznej jest niższy. Nagrzane w tym okresie piece oddają potem ciepło przez określony okres czasu i pozwalają tym samym korzystać w dużym stopniu z tańszego prądu,
  • ogrzewanie gazowe – stosunkowo popularna metoda pozyskiwania ciepła, związana jednak z pewnymi ograniczeniami i niedogodnościami. Nieskomplikowana obsługa kontrastuje mocno z koniecznością rygorystycznego dbania o należyty stan instalacji. Jakiekolwiek usterki czy zaniedbania mogą prowadzić do poważnych następstw. Sprawna instalacja gazowa jest całkowicie bezpieczna, jednak nawet drobna awaria niesie ze sobą poważne ryzyko wybuchu lub zaczadzenia. Nie bez znaczenia jest również stosunkowo wysoki koszt samego gazu,
  • ogrzewanie olejem opałowym – ten sposób produkcji ciepła wiąże się ze znacznymi kosztami (jedynie ogrzewanie elektryczne jest droższe). Jednocześnie spalanie oleju nie generuje tak dużej ilości zanieczyszczeń jak spalanie węgla (aczkolwiek nie jest tak “czyste” jak spalanie gazu). Zapewnienie działania systemom ogrzewania zasilanych olejem wymaga mniejszego wkładu pracy ze strony użytkownika niż ma to miejsce w przypadku pieców opalanych węglem – konieczne jest dbanie głównie o zapewnienie dostaw oleju. Jest więc to droższa, aczkolwiek bardziej czysta (zarówno dla użytkownika jak i środowiska) metoda ogrzewania,
  • ogrzewanie węglem – bardzo popularna w Polsce metoda produkcji ciepła, przede wszystkim w przypadku budynków mieszkalnych, w tym domków jednorodzinnych, szczególnie tych starszego typu. Ogromną zaletą tej metody są niskie koszty paliwa. Jednocześnie ten sposób ogrzewania jest niezwykle uciążliwy dla użytkowników i wiąże się z licznymi obowiązkami, takimi jak regularne zasypywanie opału czy usuwanie popiołu. Czynności te, w zależności od rodzaju pieca, muszą być wykonywane z różną częstotliwością, jest to jednak w każdym przypadku spore utrudnienie. Ten typ ogrzewania jest również najmniej ekologiczny i stanowi potencjalne źródło niebezpieczeństwa w przypadku braku odpowiedniej obsługi i konserwacji. Najpoważniejsze zagrożenia to ryzyko pożaru oraz zaczadzenia.

Ogrzewanie domu

 Ogrzewanie to najkosztowniejsza z domowych instalacji, zarówno jeśli chodzi o koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne. Do tego nie da się mówić o komforcie, jeżeli ogrzewanie działa źle, albo jest dla nas uciążliwe w obsłudze. W końcu sezon grzewczy to w naszym klimacie pół roku. Wybór pomiędzy grzejnikami ściennymi a ogrzewaniem podłogowym lub innym płaszczyznowym to sprawa zasadnicza. Właściwie nawet ważniejsza niż decyzja o rodzaju kotła i paliwa.

Rzecz w tym, że kocioł bez porównania łatwiej zmienić, jeżeli nie jesteśmy z niego zadowoleni, albo pojawiła się możliwość przejścia na inne paliwo. Za to nawet wymiana grzejników na nowe oznacza poważny remont w całym domu, a wykonanie typowego ogrzewania podłogowego to już remont kapitalny, o zakresie, na który mało kto się decyduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × jeden =