Czym różni się skup aut od komisu samochodowego?

Chociaż zarówno skup aut, jak i komis samochodowy zajmują się kupnem i sprzedażą pojazdów, różnią się one pod wieloma względami. Dowiedz się, które z tych miejsc odwiedzić, kiedy chcesz sprzedać samochód, kupić nowszy lub zdobyć używane części w dobrej cenie.

Czym jest skup aut, a czym komis samochodowy?

Firmy zajmujące się skupem aut koncentrują się na szybkim zakupie samochodów od właścicieli, zazwyczaj w celu rozebrania ich na części i zutylizowania. Niekiedy poddają auta liftingowi i naprawom, aby nadawały się do dalszej odsprzedaży. Zazwyczaj trafiają tu auta, które lata świetności mają już za sobą, więc albo zostaną poddane recyklingowi, albo wrócą do obiegu po remoncie i wymianie komponentów.

Dla porównania komis to miejsce, gdzie właściciel samochodu może wystawić swój pojazd na sprzedaż, ale faktyczna transakcja następuje dopiero wtedy, gdy pojawia się kupujący. Właściciel samochodu pozostawia pojazd w komisie, który zarządza procesem sprzedaży w zamian za prowizję lub ustaloną kwotę po sprzedaży.

Szybkość transakcji i czas oczekiwania na zapłatę

Jednym z głównych atutów skupu aut jest szybkość transakcji. W wielu przypadkach możliwa jest sprzedaż samochodu w jeden dzień, a wypłata odbywa się w formie gotówkowej. Niestety, z uwagi na specyfikę trafiających tu pojazdów (ich wiek, przebieg, stan techniczny) ceny zwykle są niższe niż potencjalna wartość rynkowa samochodu. Jednak w zamian za szybką płatność oraz wizję pozbycie się problemu z posesji właściciele aut często akceptują niższe oferty.

Tymczasem w komisie sprzedaż auta może trwać tygodniami, a nawet miesiącami. Czasem tyle trzeba czekać aż znajdzie się odpowiedni kupujący. Dla sprzedającego oznacza to zatem konieczność uzbrojenia się w cierpliwość, a jeśli chodzi o zarobek – podzielenia się uzyskaną kwotą z komisem (pośrednikiem).

Prawne aspekty i formalności

Transakcja ze skupem aut jest zwykle prostsza, z jasno określonymi warunkami. Po zakupie samochodu przez skup odpowiedzialność za pojazd przechodzi na firmę. Ty otrzymujesz umowę, potwierdzającą wykonanie usługi i możesz auto wyrejestrować. W komisie wygląda to nieco inaczej, bo właściciel samochodu pozostaje prawnym właścicielem pojazdu aż do momentu sprzedaży końcowemu nabywcy. W przypadku problemów prawnych lub spornych sytuacji odpowiedzialność spoczywa na właścicielu.

Dla kogo jest skup, a dla kogo komis?

Oferta skupu aut jest skierowana do osób chcących szybko sprzedać samochód, bez względu na jego stan czy wiek. To także opcja dla tych, którzy chcą pozbyć się niedziałającego auta, złomu zalegającego na terenie posesji. Komis natomiast odwiedzą ci, gotowi na sprzedaż pojazdu, który nadal nadaje się do użytku i dobrze się prezentuje. Jednak w tym wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość i mieć świadomość, że sprzedaż może potrwać nieco dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery − 2 =