Ile trwa budowa stacji ładującej samochody elektryczne, na jaką się zdecydować?

Coraz więcej osób inwestuje w samochody elektryczne, warto przy okazji zastanowić się nad specjalnymi ładowarkami do tych pojazdów. Ładowanie elektryków bezpośrednio z gniazda może nie być zbyt opłacalne, dlatego warto rozważyć budowę dedykowanej do tego stacji. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, ile mniej więcej może trwać montaż stacji ładującej samochody elektryczne.

Ile trwa budowa stacji ładującej samochody? 

Sama instalacja ładowarki nie trwa długo, cała procedura może zająć kilka godzin. Należy tylko najpierw spełnić określone wymagania do przyłączenia ładowarki. Sam montaż poprzedzony jest sprawdzaniem infrastruktury energetycznej i wnioskowaniem o pozwolenia na budowę. Kiedy wszelkie formalności związane z ładowarkami do samochodów zostaną wykonane, to można przystąpić do ich montażu. Stacje ładujące samochody elektryczne dostarczy www.sigmapolska.pl, firma, która od lat zajmuje się doręczaniem różnych rozwiązań z zakresu elektromobilności. Montaż ładowarek nie jest łatwy, podłączenia do instalacji elektrycznej powinien wykonać uprawniony elektryk, dlatego tego typu prace lepiej zlecić specjalistom. 

Jak wygląda montaż ładowarki do samochodów elektrycznych?

Montaż stacji do ładowania elektryków składa się z kilku kluczowych etapów. Przede wszystkim należy do tego odpowiednio przygotować podłoże, ten krok może obejmować prace budowlane i ziemne, jeśli grunt nie jest przystosowany do stacji ładowania pojazdów. Po czym specjaliści doprowadzają kabel z instalacji elektrycznej do rozdzielnicy, następny jest montaż urządzenia, można je zainstalować na ścianie, na słupie lub w ziemi. Kolejno do urządzenia podłączany jest kabel zasilający, ten krok wykonuje się dopiero po upewnieniu się, że stacja ładująca została uziemiona. To już ostatni krok, specjaliści podłączają i konfigurują urządzenie, kiedy wszystko jest już gotowe, można przystąpić do ładowania swojego elektryka. 

Jak przygotować się do budowy stacji ładowania w swoim domu? 

Zanim zdecydujemy się na ładowarkę do pojazdu elektrycznego, warto sprawdzić swoją instalację elektryczną i jaką ma maksymalną moc, z którą może ładować samochód. Należy pamiętać, że zakup stacji ładowania elektryków o mocy 22 kW, nie jest gwarancją szybkiego ładowania. Jeśli infrastruktura elektryczna nie jest przystosowana do takich rozwiązań energetycznych, to szybkie ładowanie może być niemożliwe. Często taka ładowarka będzie wymagała dodatkowej modyfikacji sieci, a to już może wydłużyć przygotowania do montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych, ponieważ potrzebne będą dodatkowe zezwolenia i prace techniczne. 

Rodzaje ładowarek do samochodu elektrycznego, jaką wybrać?

Musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy korzystać z ładowarki do pojazdów elektrycznych. Jeśli ma to być nasza prywatna ładowarka, zwykły wallbox, którego można zamontować na ścianie w garażu. To w zupełności wystarczy. Jeśli jednak chcemy zainwestować w stacje ładowania pojazdów elektrycznych i potencjalnie na nich zarabiać, to potrzebne będą specjalnie stacje ładowania pojazdów elektrycznych DC, które pozwalają na ładowanie kilku pojazdów jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 6 =