Jak dbać o pergole tarasowe zimą i jesienią?

Lato oraz towarzysząca mu słoneczna pogoda to wymarzone warunki do spędzania czasu na świeżym powietrzu w ogrodzie lub na tarasie. Wykorzystanie w takiej przestrzeni pergoli pozwoli na cieszenie się przebywaniem na zewnątrz niezależnie od pogody. Pomoże w tym wybór odpowiedniego zadaszenia, które uchroni nas zarówno przed deszczem, jak i nachalnymi promieniami słońca. Jednak, aby móc korzystać z pergoli jak najdłużej, warto pamiętać o jej odpowiedniej konserwacji przez cały rok, a zwłaszcza zimą oraz jesienią.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż największy wpływ na trwałość i żywotność konstrukcji pergoli tarasowej mają warunki atmosferyczne. Odpowiednia i regularna konserwacja skutecznie zapobiegnie powstawaniu ognisk korozji czy osiadaniu mchu na jej elementach. Poza tym, pozwoli uniknąć również kosztownych napraw wynikających z naszych zaniedbań.

Który rodzaj materiału najlepiej wybrać?

Dostępne na rynku pergole produkowane są ze stali, drewna i aluminium. I choć ich cechy użytkowe nie różnią się od siebie niczym, to podczas kupna pergoli tarasowej warto zwrócić uwagę na materiał, który został użyty do jej wytworzenia.

  • Pergola ogrodowa wykonana z drewna będzie tańsza od swoich stalowych odpowiedników, ale jednocześnie o wiele bardziej czulsza na działanie czynników zewnętrznych. Aby drewniana konstrukcja przetrwała okres jesieni oraz zimy, wymagać będzie zabezpieczenia przed wilgocią. W niektórych przypadkach konieczne będzie całkowite usunięcie starej powłoki i położenie nowej na koniec sezonu letniego.
  • Zgoła inaczej ma się sprawa z pergolami stalowymi czy aluminiowymi, ponieważ są materiałami znacznie wytrzymalszymi oraz wymagającymi mniej uwagi od drewna. Ich konstrukcja przetrwa wiele lat bez konieczności renowacji oraz będzie odporna na nasiąkanie czy korozję. Zaletą jest także rodzaj zabezpieczenia ich elementów – profile stalowe posiadają ocynkowaną powierzchnię i są pomalowane proszkowo.

Zabezpiecz taras przed deszczem

Aby w pełni zabezpieczyć naszą pergolę tarasową, należy zamontować na niej nowoczesne zadaszenie ogrodowe. Takie rozwiązanie nie tylko wydłuży czas korzystania z pergoli, ale skutecznie ochroni ją w czasie jesienno-zimowych opadów. To modny i jednocześnie praktyczny patent, który wyróżnia się całkowitym zautomatyzowaniem. Pozwoli to również zabezpieczyć podłogę naszego tarasu przed wodą.

Dodatkowym wyposażeniem, po które warto sięgnąć, są boczne przesłony – ten rodzaj bariery świetnie osłoni przed wiatrem i zacinającym deszczem lub śniegiem, ale również wyhamuje utratę ciepła. Aby wystarczająco zabezpieczyć się przed mrozem, nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci na elementach pergoli przeciwdziałają zintegrowane systemy odprowadzania wody lub niewielkie rynienki.

Zadbaj o strefę komfortu

W przypadku posiadania pergoli ogrodowej i sposobów jej pielęgnacji, warto kierować się znanym przysłowiem i zapobiegać zamiast leczyć. Wilgoć, różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz niska temperatura potrafią wyrządzić wiele szkód, dlatego warto:

  • sprawdzać systematycznie drożność odwodnienia,
  • dbać o czystość poszczególnych elementów,
  • nie dopuszczać do obciążenia śniegiem ruchomych elementów zadaszenia.

Sklep garden steel w swojej ofercie posiada wytrzymałe, stalowe pergole ogrodowe, których minimalistyczny wygląd świetnie wpasuje się w przestrzeń tarasu. Wzbogacona o nowoczesne zadaszenie ogrodowe, uczyni z niego strefę komfortu, z której będziemy mogli korzystać przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − pięć =