Jak utylizować odpady budowlane?
![](https://www.infostaff.com.pl/wp-content/uploads/2023/02/gruz_utylizacja-1024x683.jpg)
Wszelkie prace remontowo-budowlane generują duże ilości zanieczyszczeń, których trzeba się w jakiś sposób pozbyć. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście utylizacja. Na czym ona polega i o czym trzeba przy tym pamiętać? Sprawdźmy!
Jak wygląda odbiór odpadów z budowy w Warszawie?
To bardzo proste. Wystarczy zamówić odpowiednią usługę w firmie specjalizującej się w wywózce. Odbiór odpadów z budowy Warszawa nie stanowi żadnego wyzwania. Wiele przedsiębiorstw ma swoją własną flotę pojazdów i pojemniki, w których składuje się gruz i tego typu zanieczyszczenia.
Usługa polega na podstawieniu w odpowiednim czasie i miejscu kontenera, a następnie jego regularnym opróżnianiu. Częstotliwość procesu zależy głównie od charakteru przeprowadzanych prac. Dla przykładu niewielki remont łazienki nie pozostawi po sobie tak dużo odpadów, aby zamawiać więcej niż jeden zbiornik. Z kolei budowy pokaźnych obiektów w Warszawie wymagają już częstszej wywózki, a przy okazji pokaźniejszego kontenera. Z tym oczywiście wiąże się też zwiększenie kosztów realizacji. Należy bowiem pamiętać, że cena wynajmu to wypadkowa kilku czynników, w tym rozmiarów pojemnika na gruz i konieczności częstego wywozu zgromadzonej zawartości.
Czy odbiór odpadów z budowy w Warszawie wymaga segregacji?
Jak najbardziej! To ważne nie tylko ze względu na ochronę środowiska, ale również ponoszonych kosztów wynajmu. W zależności od rodzaju wywożonych z Warszawy zanieczyszczeń kształtuje się ostateczna cena.
Na szczęście segregacja jest łatwa. Wystarczy pamiętać o podstawowym rozróżnieniu odpadów z budowy na gruz czysty i zmieszany. Pierwszy to przede wszystkim cegły, elementy murowe oraz betonowe, tynki, czy wylewki. Drugi zaś może składać się ze zmieszanego gruzu betonowego i ceramicznego, dachówek, bloczków, pustaków i wspomnianych już tynków. Odbiór zmieszanej zawartości obejmuje ponadto niewielką ilość profili metalowych (maksymalnie 5%), złom, styropian, folię budowlaną, butelki PET, kartony po chemii itp. produkty. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w kontenerze nie mogą się znaleźć opakowania z tworzyw sztucznych wraz z zawartością, czyli różnego rodzaju substancjami potencjalnie niebezpiecznymi dla środowiska naturalnego w Warszawie i okolicach.
Czego zaś nie wolno wrzucać do zbiornika? Firma może odmówić odbioru, jeśli w środku znajdują się baterie, akumulatory, sprzęt elektroniczny, aerozole czy chemikalia. Zabronione są też zwyczajne odpady komunalne. Tego typu stare urządzenia czy śmieci powinny znaleźć się w zupełnie innym miejscu (np. PSZOK-u).
Ile wynosi cena kontenera na odpady?
To zależy od wspomnianych już czynników, czyli rozmiarów i rodzaju zbiornika (na gruz czysty lub zmieszany), a także częstotliwości odbiorów. Więcej informacji na ten temat można uzyskać podczas rozmowy z przedstawicielami firmy, która ma dostarczyć kontener na odpady Cena zostanie ustalona na podstawie podanych informacji.
To wszystko, co należy wiedzieć o utylizacji odpadów z budowy w Warszawie. Mamy nadzieję, że pomoże to w znalezieniu właściwego rozwiązania.