Jak zainstalować system fotowoltaiczny dla domu?

Rosnące ceny energii elektrycznej wymuszają poszukiwanie nowych form oszczędzania ciężko zarobionych pieniędzy. Pomoc może przyjść z różnych kierunków – również tych uważanych kilka lat wcześniej za zbędny luksus. Dzisiaj już nikt nie podaje w wątpliwość opłacalności montażu ogniw solarnych w nieruchomościach prywatnych. Instalacja fotowoltaiczna doczekała się wielu form dofinansowań, co jeszcze mocniej zachęca do podjęcia korzystnej decyzji. Jakie procesy montażowe czekają na inwestorów? Które kwestie wymagają rozstrzygnięcia w pierwszej kolejności?

Wybierz odpowiednią moc systemu PV

Najwięcej pytań przyszłych użytkowników dotyczy właśnie optymalnej mocy systemu. Wyprodukowanie niedostatecznej ilości kW dla autokonsumpcji skutkuje ponownym uzależnieniem od dostaw z sieci. Ekstremalne przewymiarowanie instalacji również na nic się nie zda; wygeneruje za to większe koszty początkowe i wydłuży okres zwrotu z inwestycji. Pamiętaj, że ogniwa to tylko jeden element rozważań o mocy. Należy w tym miejscu dorzucić inwertery fotowoltaiczne, które dość trafnie określa się mianem serca systemu.

Kalkulacje mocowe skupiają się na zapewnieniu takiej ilości prądu z ogniw PV, jaka wystarczy na pokrycie całkowitego zapotrzebowania w gospodarstwie domowym. Jeśli jednak planujesz w najbliższym czasie rozbudowę wyposażenia domu o nowe urządzenia, zalecamy włączenie ich do obecnych wyliczeń. Im większy poziom autokonsumpcji, tym silniejsze uzasadnienie ekonomiczne inwestycji w fotowoltaikę. Powszechnie krytykowany system net-metering nie zaburza całościowego obrazu sytuacji. W dalszym ciągu możesz produkować energię na swoje potrzeby i po kilku latach cieszyć się darmowym źródłem prądu.

Gdzie umieścić panele solarne?

Montaż modułów fotowoltaicznych na połaci dachowej ma największe szanse na powodzenie. Prawidłowe funkcjonowanie ogniw wymaga niezakłóconego dostępu do promieni słonecznych. Unikaj zatem montażu w miejscach poddawanych okresowemu zacienieniu (np. cieniem rzucanym przez gałęzie drzew). Zapewnij południową orientację ogniw i kąt nachylenia względem ziemi w okolicy 45 stopni. Spełnienie tego wymogu dla dachów płaskich będzie wymagało stworzenia dodatkowego stelaża.

Umieszczenie masywnych elementów obciąża strukturę dachu. Dlatego musisz przeprowadzić analizę nośności połaci. Wątłe konstrukcje nie poradzą sobie z setkami kilogramów obciążenia. Jeśli to jest opis Twojego przypadku, rozważ montaż ogniw na odsłoniętym gruncie.

Gdzie kupować panele fotowoltaiczne i pozostałe moduły instalacji?

Jeśli interesują Cię nowoczesne i solidne panele fotowoltaiczne sklep DOKO ma wszystko, czego potrzebujesz. W hurtowni elektrotechnicznej DOKO znajdziesz zaawansowane moduły, inwertery fotowoltaiczne i dodatkowe akcesoria, jakie usprawniają działanie całej instalacji. Odwiedź stronę https://sklep.doko.pl/moduly-fotowoltaiczne i dowiedz się więcej o urządzeniach wytwarzanych przez najlepszych producentów na światowym rynku OZE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − dziesięć =