Jaką rolę pełni pompa cyrkulacyjna w układzie c.w.u.?

pompa cyrkulacyjna

Pompy cyrkulacyjne są urządzeniami popularnymi, stosowanymi od dawna. Głównym ich zadaniem jest utrzymanie przepływu cieczy w obiegu. W przypadku pomp cyrkulacyjnych c.w.u. chodzi o ciepłą wodę użytkową. Urządzenia te stosowane są przede wszystkim w domach jedno lub wielorodzinnych, w których ciepła woda pochodzi z zasobnika podgrzewanego przez kocioł. Sprawdza się także tam, gdzie wodę podgrzewa się przy wykorzystaniu paneli słonecznych. W dzisiejszym wpisie postaramy się wytłumaczyć dokładnie jaką rolę pełni pompa cyrkulacyjna i jakie modele polecane są przez fachowców – zapraszamy!

pompa c.o.

Postaw na sprawdzone modele pomp cyrkulacyjnych!

Pompy cyrkulacyjne stosowane są w układzie c.w.u. W instalacjach przygotowujących wodę użytkową ciepłą zapewniają ciągły jej obieg. Dzięki temu niepozornemu urządzeniu po odkręceniu kurka z wodą praktycznie od razu wypływa z niej ciepła woda, nie trzeba czekać, aż spłynie – jak to jest w przypadku, gdy w obiegu nie ma zamontowanej pompy cyrkulacyjnej.

Wykorzystanie w obiegu pomp c.w.u. nie tylko ma wpływ na komfort domowników, ale przekłada się na realne oszczędności związane właśnie ze zużyciem wody. Warto wspomnieć także o tym, że w wodzie, która jest w rurach (nie cyrkuluje) mogą rozwijać się bakterie, które są w stanie zmienić smak i zapach wody, a także być groźne dla zdrowia domowników. Do zastojów wody w układach bez pomp dochodzi szczególnie, tam, gdzie z danego punktu odbioru wody korzysta się rzadziej.

Sam montaż pompy c.w.u. powinien być zaplanowany i uwzględniony na etapie projektowania instalacji wodnej. Do stałego obiegu wody niezbędna jest tzw. pętla cyrkulacyjna. Ciepła woda prowadzona jest z zasobnika do każdej baterii, po czym znów odprowadza ją do zasobnika. Sama woda dzięki pompie ma krótszą drogę, przy każdorazowym odkręceniu baterii nie marnuje się co najmniej kilku litrów, które bez niej spłynęłyby do kanalizacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę cyrkulacyjną c.w.u.?

Prócz dobrej jakości pomp cyrkulacyjnych warto, jest kupić wyłącznik czasowy, którego zadaniem jest umożliwienie włączenia i wyłączenia dowolnego urządzenia elektrycznego. Do najpopularniejszych zalicza się tygodniowe wyłączniki czasowe, które można zaprogramować na nawet 32 zadania dziennie. Ciepła woda nie jest potrzebna zazwyczaj w nocy czy w ciągu dnia, gdy domownicy przebywają w szkole czy pracy. Wyłączenie w tym czasie pompy pozwala oszczędzić przede wszystkim energię. Pompa cyrkulacyjna włączana jest wtedy, gdy jest ona po prostu potrzebna.

Pompy cyrkulacyjne ze względu na to, że stosowane są w obiegu wody użytkowej, powinny posiadać wszystkie niezbędne atesty. Wybierając urządzenie, powinno zwrócić się uwagę nie tylko na cenę, ale także i parametry danej pompy. Korzystniej jest wybierać produkty markowe, które to wykonane są z dobrych materiałów i posiadają gwarancję, która jest potwierdzeniem ich wysokiej jakości. Jednymi z lepszych, jakie znajdują się na rynku, są pompy cyrkulacyjne Cirkula.

1 komentarz do “Jaką rolę pełni pompa cyrkulacyjna w układzie c.w.u.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =