Sklep internetowy w Niemczech – jakie są wymagania prawne?

Sklep internetowy to dobry biznes, zwłaszcza gdy działa na odpowiednim rynku. Internet zaś umożliwia dotarcie do klientów właściwie z każdego zakątka świata. Planując taki biznes, warto zwrócić uwagę na Niemcy, które – będąc jedną z największych gospodarek świata – są niezwykle chłonnym rynkiem. Jak więc założyć sklep internetowy w Niemczech?

Formalności przy otwieraniu sklepu internetowego w Niemczech

Podstawową sprawą, jaką trzeba załatwić otwierając sklep internetowy w Niemczech, jest wybór formy prawnej, w której ma być prowadzona taka działalność. Decyzja w tym zakresie zależy od tego, czy właściciel sklepu internetowego chce pracować, jako osoba fizyczna, czy też preferuje założenie spółki prawa handlowego. W pierwszym przypadku konieczne jest zarejestrowanie tzw. Gewerbe, czyli firmy jednoosobowej. Jak wyjaśnia adwokat polsko-niemiecki formalności związane z rejestracją można załatwić w urzędzie właściwej gminy bądź w Urzędzie ds. Porządku i Bezpieczeństwa Publicznego. W większości przypadków formularz można wypełnić i przesłać za pomocą Internetu.

Aby zarejestrować firmę jednoosobową, trzeba podać swoje dane oraz wybrać sposób opodatkowania. Zgodnie z niemieckim prawem deklarację podatkową muszą złożyć wszyscy, którzy prowadzili działalność gospodarczą na terenie Niemiec w danym roku podatkowym. Nawet jeżeli nie osiągnęli z tego tytułu żadnego dochodu. Trzeba się także liczyć z obowiązkiem płatności składek na ubezpieczenia społeczne. Natomiast skorzystanie z prowadzenia e-commerce w formie spółki wymaga m.in. zawarcia umowy spółki oraz zarejestrowania jej w sądzie.

RODO i prawa konsumentów

Zawsze prowadząc sklep internetowy, trzeba uważnie przestrzegać dwojakiego rodzaju regulacji: prawa konsumenckiego oraz zasad ochrony danych osobowych. Praktycznie każdego dnia właściciel takiego sklepu musi stosować tego rodzaju unormowania. Prawem konsumenta jest m.in. otrzymanie wyczerpującej i przystępnej informacji o produkcie, którym jest zainteresowany. Może on także, w określonym terminie, zwrócić zakupiony przez siebie towar. Sklep internetowy nie może także funkcjonować bez przetwarzania danych osobowych klientów. Zawsze muszą one zostać zabezpieczone przed dostaniem się w niepowołane ręce, a ten, kogo dane dotyczą, ma prawo m.in. dostępu do nich oraz żądania ich sprostowania.

Prowadzenie z Polski sklepu internetowego w Niemczech?

Sklep internetowy pozwala na dotarcie – bez wychodzenia z domu – do klientów znajdujących się pod każdą szerokością geograficzną. Dlatego sklep internetowy w Niemczech można prowadzić z Polski. Z prawnego punktu widzenia jest to dopuszczalne, ale trudne. Takie przedsięwzięcie wymaga świetnej znajomości prawa polskiego, niemieckiego, unijnego oraz specjalnych regulacji Polsko-Niemieckich. Dlatego decydując się na taki, kancelaria prawna polsko-niemiecka powinna być adresem, pod który uda się po poradę właściciel sklepu internetowego. Bez tego naraża się na poważne problemy – zwłaszcza pod względem podatkowym czy przestrzegania praw konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 11 =