Czym zakleić dziurę w ścianie?

czym uzupełnić ubytki w tynku

Nieestetyczne dziury w ścianie przyciągają wzrok i szpecą wygląd nawet najładniej urządzonych pomieszczeń. Czym zakleić dziurę w ścianie, by pozbyć się jej w trwały sposób? Poznaj kilka pomysłów na rozwiązanie tego kłopotu!

Łatanie dziur w ścianie

Łatanie dziur zależy od ich wielkości i rodzaju ubytku. Zalepianie dziur w ścianie jest zdecydowanie najłatwiejsze, gdy powstały one wskutek ubytku w tynku. Uzupełnianie ubytków w tynku sprowadza się na ogół do wykorzystania masy szpachlowej i kilku zabiegów kosmetycznych. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy naprawa ubytków w ścianie dotyczy płyt kartonowo-gipsowych. Taką płytę bardzo łatwo uszkodzić czy zarysować. Wypełnianie ubytków w ścianie będzie tutaj nieco bardziej skomplikowane, choć w dalszym ciągu możliwe.

czym zakleić dziurę w ścianie

Czym uzupełnić ubytki w ścianie – gipsowanie dziur

Czym łatać dziury w ścianie? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka, choć warto wybrać tą, która została sprawdzona i doceniona przez profesjonalistów. Mowa tutaj o różnego rodzaju tynkach, gipsach czy akrylach, które stanowią idealne rozwiązanie problemu, jak zakleić dziurę w ścianie. Dlaczego? Bo każdy tego typu produkt dostosować można do wielkości ubytku i jego rodzaju.

Mają one liczne zalety, docenione przez osoby, które uzupełnianie ubytków w ścianie mają już opanowane niemalże do perfekcji. I tak np. masy gipsowe są bardzo plastyczne, a nowoczesne mieszanki zastygają stosunkowo wolno, co powoduje, że gipsowanie dziur może przebiegać bez pośpiechu. Dodatkowo wszystkie wymienione produkty są łatwe w użyciu, dzięki czemu ubytki w ścianie mogą zostać usunięte nawet przez osoby, które na co dzień nie mają nic wspólnego z czynnościami o charakterze budowlanym.

jak zagipsować dziurę w ścianie

Zaklejamy dziurę w ścianie krok po kroku

Zarówno ubytki w tynku, jak i wyrwa w ścianie wymagają naszej interwencji. Łatanie dziur w ścianie może przebiegać wg pewnego schematu. Dowiedz się więc, jak załatać dziurę w ścianie krok po kroku.

Czym zakleić dziurę w ścianie – krok 1

Zanim zastanowisz się, czym zaszpachlować dziury w ścianie, trzeba je jeszcze odpowiednio przygotować. Szpachlowanie dziur w ścianie należy zacząć od ich wyczyszczenia i wyrównania krawędzi. Dziura w ścianie, która nie zostanie odpowiednio przygotowana, z pewnością w dalszym ciągu będzie przyciągać uwagę i szpecić pomieszczenie.

Czym zakleić dziurę w ścianie – krok 2

Łatanie dziur w ścianie polega na ich wypełnieniu szpachlówką i to należy właśnie uczynić. To, jak zaszpachlować dziury w ścianie, zależy od ich wielkości. Czym zakleić dziurę w ścianie, gdy jest ona duża? Jeśli ubytek jest głęboki, masę szpachlową należy nałożyć w kilku warstwach.

Czym zakleić dziurę w ścianie – krok 3

Czekamy aż masa szpachlowa wyschnie. Wypełnianie pęknięć w ścianie to jednak jeszcze nie wszystko. Szpachlowanie dziur mamy już za sobą. Teraz należy je zeszlifować przy wykorzystaniu drobnoziarnistego papieru ściernego.

Czym zakleić dziurę w ścianie – krok 4

Wiemy już, jak zamurować dziurę w ścianie i czym uzupełnić ubytki w tynku. Teraz nasza wyszlifowana ściana jest gotowa na pomalowanie.

uzupełnianie ubytków w tynku

Czym zakleić dziury w ścianie po kołkach?

Dziury w ścianie, również te po kołkach, można zaszpachlować. Na szczęście nie jest to zbyt pracochłonne, gdyż są to ubytki niewielkich rozmiarów. Należy jednak pamiętać, że zanim zaczniemy szpachlowanie ubytków w ścianach, należy je dobrze oczyścić z kurzu i pozostałości po farbie czy tynku. Teraz już można wypełnić otwory masą szpachlową przy użyciu szpachelki.

czym łatać dziury w ścianie

Czym zakleić dziury w ścianie na wylot?

Czym uzupełnić ubytki w ścianie, gdy przeszły one przez nią na wylot? Duże dziury należy odpowiednio zagruntować. W tym wypadku lepsza będzie również masa szpachlowa do rozrabiania. Wskazówki, jak to zrobić, umieszczone będą na opakowaniu. Zaszpachlowany otwór należy wyszlifować, a po upływie dłuższego czasu, można przystąpić do malowania ściany.

1 komentarz do “Czym zakleić dziurę w ścianie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 6 =